Fala deszczu, śniegu i skrajnie niskich temperatur we wtorek spowodowała poważne zakłócenia we Włoszech, szczególnie na północy kraju – donosi ENEX.
Powodzie
W północno-wschodnich regionach Ligurii, Toskanii i Emilii Romagna obowiązuje alert w związku ze złą pogodą, a kilku rzekom uważnie przyglądano się w związku z obawami przed powodziami. W Toskanii, w Lukce, rzeka Serchio zaczęła występować z brzegów w poniedziałek po południu, a pracownicy i wolontariusze z Agencji Obrony Cywilnej bacznie monitorują sytuację. Z kolei w Lentigione w Emilii Romagna, mieście liczącym 1000 mieszkańców, rozpoczęto masowe ewakuacje w związku z zalaniami przez rzekę Enza; niektóre ewakuacje przeprowadzano przy pomocy helikoptera.
Intensywne opady śniegu i paraliż komunikacyjny
W Turynie, gdzie temperatury pozostawały poniżej zera, część samolotów opuszczających lotnisko liczyło opóźnienia, a miejscowy senator Stefano Esposito wyraził swoje niezadowolenie na Twitterze z faktu, że port ma tylko jedną maszynę do odladzania skrzydeł samolotów. W innych regionach Piemontu oblodzeniach na drogach po poniedziałkowych obfitych opadach śniegu spowodował znacznie problemy w ruchu.
Problemy z wiatrem
Z kolei na północy we znaki daje się silny wiar, który powoduje uszkodzenia niektórych budynków, w tym szpitala w Bolonii, a kilka drzew zawaliło się na drogi. Prędkość wiatru osiągnęła 100 kilometrów na godzinę w Le Marche.
W l’Aquili jeden z nielicznych budynków w centrum miasta, który pozostał po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2009 r., zawalił się pod wpływem wiatru – podaje La Repubblica.
We wtorek w całym kraju zamknięto kilka dróg i chociaż niektóre usługi kolejowe zostały przywrócone po zamknięciu w poniedziałek, władze kolejowe i drogowe doradzały osobom planującym podróż sprawdzenie stanu ich połączeń, ponieważ sytuacja ulega zmianom.
Sytuacja uległa nieznacznej poprawie na południu kraju, połączenia z wyspami nadal były paraliżowane przez silny wiatr i wzburzone morze, w tym między portami w Neapolu, Pozzuoli i Sorrento, Ischia, Procida i Capri, a także wokół Sycylii.

12.12.2017 13:16