Dziewięcioro irańskich wspinaczy zginęło w czwartek podczas lawiny, która zeszła w zachodnim Iranie – donosi agencja Associated Press, powołując się na państwową agencję informacyjną IRNA.

Zabici wędrowcy byli wśród 14-osobowej grupy z miasta Mashhad wraz z lokalnym przewodnikiem, którzy zostali uwięzieni przez lawinę w czwartek na górze Oshtorankooh w prowincji Lorestan. Grupa najprawdopodobniej wracała z Oshtorankuh, jednego z najwyższych pasm w górach Zagros. Łańcuch ten nazywany jest również irańskimi Alpami ze względu na wysokie szczyty, które przez cały rok są pokryte śniegiem.

Śmierć dwóch turystów została potwierdzona tego samego dnia, a dzięki prowadzonym operacjom poszukiwawczo-ratowniczym do niedzieli odnaleziono ciała kolejnych siedmiu osób – czterech mężczyzn oraz trzech kobiet. Reza Ariayi, szef komitetu zarządzania kryzysowego w zachodniej prowincji Lorestan oświadczył, że ofiary zmarły pod śniegiem z powodu niskich temperatur.

Wędrowcy starali się dotrzeć do schroniska, kiedy lawina uderzyła – podała państwowa agencja informacyjna IRNA, cytując Sarem Rezayiego, dyrektora Czerwonego Półksiężyca w prowincji Lorestan. By pokazać swój smutek i solidarność z pogrążonymi w żałobie rodzinami ofiar, kilka miejscowych ludzi zapalało świece i składało wieńce przed górskim klubem wspinaczkowym w Mashhad.

10.12.2017 15:37