Kiedy fotograf Paul Nichlen i załoga organizacji Sea Legacy przybyli na wyspę Baffina, zostali przykry widok: wychudzony biały niedźwiedź ostatkiem swoich sił wędrował przez pustynię w nadziei, że znajdzie przynajmniej trochę pożywienia.

Niklen dorastał na kanadyjskiej północ. Biolog związał swoje życie z fotografią, a podczas swoich podróży był w stanie obserwować ponad 3 tys. niedźwiedzi. Jednak nigdy wcześniej te sceny natury nie wyzwoliły w nim tylu emocji. „Staliśmy i płakaliśmy, łzy płynęły po naszych policzkach, kiedy robiliśmy te zdjęcia” – wspomina fotograf.

W wideo opublikowanym 5 grudnia głodny biały niedźwiedź wciąż dzielnie trzyma się przy życiu. Ale z jego grubej wełnianej sierści zostaje jedynie skóra i kości. Kiedy idzie, ciągnie za sobą jedną z tylnych nóg, prawdopodobnie z powodu atrofii mięśni. Poszukujące czegokolwiek do zjedzenia głodne zwierzę zagląda do kosza na śmieci, pozostawionego przez miejscowych rybaków. Ale niczego w nim nie znajduje i zrezygnowane swoim losem upada na ziemię.

Po tym, jak Niklen opublikował smutne materiały, użytkownicy pytali go, dlaczego nie interweniował. „Oczywiście, myślałem o tym. Ale nie miałem żadnych środków uspokajających ani zapasów mięsa. A nawet gdybym mu pomógł, przedłużałbym jego cierpienie. Ponadto karmienie dzikich niedźwiedzi jest nielegalne w Kanadzie” – odparł fotograf.

Niklen uwiecznił ostatnie minuty życia niedźwiedzia, ponieważ chciał, aby jego śmierć nie poszła na marne. „Kiedy naukowcy mówią, że niedźwiedzie wymierają, to jedno. Chcę, żeby ludzie to zobaczyli i wreszcie oprzytomnieli” – mówi.

Po opowiedzeniu historii niedźwiedzia polarnego Niklen ma nadzieję pokazać ludziom przykre konsekwencje ocieplenia klimatu. Mieszkańcy regionów arktycznych często jako pierwsi odczuwają wpływ rosnącej temperatury i zmieniającego poziomu mórz.
Brak lodu morskiego utrudnia poszukiwania pożywienia wśród niedźwiedzi polarnych. Latem misie chodzą głodne przez wiele miesięcy i ze zniecierpliwieniem czekają na pojawienie się pokrywy lodowej. W 2002 r. raport opublikowany przez World Wildlife Fund przewidywał, że z powodu zmian klimatycznych niedźwiedzie mogą całkowicie wyginąć.

09.12.2017 08:21