Przepiękne zdjęcie gór lodowych Antarktydy w kształcie kostek cukru zdobyło główną nagrodę w prestiżowym konkursie fotografii naukowej. Konkurs fotograficzny Royal Society Publishing ukazuje moc zdjęć, które pokazują piękno przyrody i nauki.

Ekolog polarny prof. Peter Convey wziął udział w tegorocznej edycji konkursu i zgarnął główną nagrodę. Został wyróżniony przez jury za umiejętność uchwycenia lodowatego kontynentu w czystej postaci.
„Od prawie 30 lat praca na Antarktyce jest niesamowitym zaszczytem, za każdym razem, gdy tam jestem, widoki zapierają mi dech w piersiach” – powiedział Convey w komentarzu do zwycięstwa.
Zdjęcie zostało wybrane spośród nadesłanych 1100 innych, które ukazywały m.in. wybuchające piękno hawajskiego wulkanu, galaktyki rozciągającej się na nocnym niebie czy gody zielonych żab.

Poniżej dzieło Convey’a:

Zdjęcie Carlosa Jareda otrzymało wyróżnienie w kategorii Ekologia i Nauka o Środowisku. Australijczyk przedstawił gody zielonych żab – małych stworzeń mających długość ok. 10 cm. Płazy można spotkać często w pobliżu ludzkich mieszkań, szczególnie parapetów, gdzie zjadają owady z szyb przyciąganych przez światło.

Niesporczaki, znane również jako wodne niedźwiedzie, są uważane za najbardziej wytrwałe zwierzęta na świecie. Zwierzęta mogą żyć przez dziesięć lat bez wody, a nawet przetrwać w kosmosie. Zagotuj milimetrowe stworzenia, zamroź je, wystaw na działanie promieniowania, a i tak będą żyły 200 lat później. To zdjęcie zarodka niesporczaka zostało wymienione jako zdobywca drugiego miejsca w kategorii Mikroobrazowania.

Poniższa fotografia przedstawia roztocza uwięzionego w pajęczynie i otrzymała wyróżnienie w kategorii Mikroobrazowania. Acari to duża podklasa małych pajęczaków, które tworzą roztocza i kleszcze.

Autorowi kolejnego zdjęcia udało się uwiecznić moment schwytania skorpiona przez kraskę orientalną. To gatunek ptaka często spotykanego na gałęziach drzew lub drutach energetycznych. Podczas lotu w kierunku ziemi ptaki chwytają swoją zdobycz, która obejmuje owady, pajęczaki, małe gady, węże i płazy. Obraz otrzymał wyróżnienie w kategorii „Zachowanie”.

Poniższe zdjęcie otrzymało trzecie miejsce w kategorii „Astronomia”. Fotografia przedstawia niebo nad Europejskim Obserwatorium Południowym w Chile. Niebo przypomina olej na wodzie, gdy zieleń, żółć i błękit łączą się ze sobą, tworząc kolorowy krajobraz

Kolejne zdjęcie zrobiono podczas przekraczania Cieśniny Fram w pobliżu wschodniego wybrzeża Grenlandii – oznajmiła jego autorka, Antonia Doncila. Niedźwiedź polarny znalazł fragment lodu, który szybko stał się jego domem. To zdjęcie wygrało w kategorii „Zachowanie”.

Zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Astronomia” pokazuje wielkie zaćmienie słońca, widziane w sierpniu z terytorium Stanów Zjednoczonych.

W kategorii „Astronomia” wygrywa zdjęcie pokazujące odbicie księżycowe na Antarktydzie, a zjawisko uwiecznił Daniel Michalik. Kryształki lodu zawieszone w atmosferze stworzyły rzadkie zjawisko optyczne: słupy świetlne pod księżycem.

Niepokonane mrówki Thomasa Endleina zdobyły drugie miejsce w kategorii Ekologia i nauka o środowisku. Miotacz to roślina mięsożerna, która pobierają substancje odżywcze z uwięzionych i trawionych owadów. Przedstawione tu gatunki (Nepenthes bicalcarata) wydzielają słodki nektar na obrzeżach i strukturach przypominających kły, które są bardzo śliskie dla większości owadów z wyjątkiem jednej mrówki – Camponotus schmitzi

08.12.2017 10:25