Usługi kolejowe zawieszono, drogi i niektóre szkoły zamknięto, gdy poważna wichura związana z głębokim niżem Caroline sieje w czwartek spustoszenia w północnej części Wielkiej Brytanii. Synoptycy ostrzegają, że burza może stwarzać poważne „zagrożenie dla życia” w związku z silnymi porywami wiatru, które będą unosić lekkie przedmioty i uszkadzać budynki – donosi ENEX.

Ponad 50 szkół i przedszkoli w szkockim regionie Highlands zostało zamkniętych w czwartek w związku z prognozowanymi bardzo niebezpiecznymi warunkami meteorologicznymi. Lekcje odwołano z tego samego powodu w Orkadach, z kolei w Szetlandach zajęcia skrócono, a uczniowie wrócą do swoich szkół najwcześniej w poniedziałek.

Na lotnisku w Stornoway odnotowano poryw wiatru osiągający 117 km/h, a na wybrzeżu nawet 150 km/h. Firma energetyczna SSE Networks poinformowała, że około 2 000 klientów na Wyspach Zachodnich zostało dotkniętych przerwami w dostawie prądu. Dla piętrowych autobusów zamknięto mosty Forth Road Bridge i Tay Road Bridge.

W środkowej Szkocji doszło do zakłóceń w ruchu kolejowym, kiedy trampolina wylądowała na linię w East Renfrewshire, opóźniając połączenia między Glasgow Central a Neilston. Połączenia promowe Caledonian MacBrayne między Tarbert i Lochranza, Oban i Tiree via Coll oraz Ullapool i Stornoway zostały odwołane.

„Burza Caroline przemieszcza się przez północne obszary Wielkiej Brytanii” – powiedział meteorolog Met Office John West. „W niektórych miejscach pojawią się niszczące wichury” – dodaje West. Meteorolodzy zaznaczają, że do końca dnia wiatr w Szkocji osiągnie 110-120 km/h, a na wybrzeżu nawet 150-160 km/h.

Szkocja Agencja Ochrony Środowiska wydała 10 alarmów przeciwpowodziowych i 11 ostrzeżeń o powodzi w obszarach takich jak: Ayrshire, Lochaber, Caithness i Sutherland. Od godzin wieczornych spodziewane są spadki temperatury i obfite opady śniegu, które mogą powodować poważne utrudnienia na drogach. Met Office ostrzega przed burzami śnieżnymi i zamieciami w Szkocji.

Wichura Caroline to już trzeci sztorm, który nawiedził Wielką Brytanię w tym roku, po Aileen i Brianie.

07.12.2017 14:03