Dziś przedostatni bardzo ciepły dzień. Jutro zacznie z zachodu na wschód przemieszczać się front chłodny, który przyniesie w weekend spadek temperatury i śnieg. Zanim jednak nadejdą zmiany sprawdźmy, z jakiej przyczyny ostatnie dni przyniosły wysokie wartości na naszych zaokiennych termometrach?
Odpowiedzialny za zmiany pogody
Prądy strumieniowe działają niczym niewidoczny reżyser atmosfery i jest w dużej mierze odpowiedzialny za zmiany pogody na całym świecie, w tym ostatnie ocieplenie nad Polską. Prąd strumieniowe są podobne do atmosferycznych autostrad znajdujące się ok. 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Wiatr osiąga tam nawet prędkość 400 kilometrów na godzinę. Wszelkie układy niżowe przemieszczają się z zachodu na wschód ze względu na kierunek przemieszczania prądów strumieniowych. Gdyby nie te atmosferyczne autostrady, wtedy pogoda zmieniałaby się bardzo rzadko. W niektórych regionach nie padałoby nigdy, a w innych mieszkańcy nie wiedzieliby, jak wygląda słońce.
„W czasie zimy strumień jest zwykle najsilniejszy i znajduje się dalej na południe niż w innych porach roku” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather, Brett Anderson.
Dzięki niemu samoloty szybciej docierają do celu
Pasażerowie linii lotniczych mogą zauważyć wpływ strumienia odrzutowego na czas lotu. Zazwyczaj samolot lecący z zachodu na wschód będzie miał lepszy czas niż podczas lotu ze wschodu na zachód. Maszyny przelatujące z zachodu na wschód często wykorzystują strumień wiatru strumieniowego niż w odwrotnym kierunku przemieszczania.
Istnieją trzy główne odgałęzienia prądu strumieniowego na obu półkulach kuli ziemskiej. Pasy są porozrzucane z północy i południe od równika lub z południa i północ od biegunów.
Wybrzuszenia
Choć prąd strumieniowy generalnie przemieszcza się z zachodu na wschód pewne czynniki sprawiają, że ulega on wybrzuszeniom, co prowadzi do powstania dość ekstremalnych warunków pogodowych w różnych regionach świata. W rzadkich przypadkach, zwykle podczas zimowych burz śnieżnych, strumień może wygiąć się tak bardzo, że porusza się z zachodu na wschód na krótkich odcinkach. Gdy tak się stanie, strumień może oderwać się od głównej gałęzi i wirować w odwrotnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.
„Strumienie powietrza często są szczególnie intensywne w pobliżu stref o silnym kontraście temperatury” – powiedział Anderson.
Może przyczynić się do ekstremalnego ciepła, jak i zimna
Na południe od strumienie powietrze jest zazwyczaj dużo cieplejsze (taka sytuacja ma miejsce aktualnie nad Polską). Kiedy w okresie zimowym występuje duży grzbiet w kształcie omega, płaszcze przeciwdeszczowe czy czapki wełniane wcale nie są nam aż tak potrzebne. Gdy taka sytuacja ma miejsce latem, miliony ludzi męczy się z falą upałów. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na północ od strumienie – tam masa jest dużo zimniejsza niż zwykle. Kiedy strumień powietrza pogrąża się daleko w kierunku południowym (koryto), latem może być potrzebna kurtka i długi rękaw, z kolei zimą często nie chce nam się wyjść z domu z powodu zimna, rośnie także zapotrzebowanie na ciepło. Prąd strumieniowy blokuje tzw. „wir polarny” w pobliżu bieguna północnego. Kiedy jednak prąd słabnie i ulega wybrzuszeniu, wtedy wir polarny przesuwa się bardziej na południe, co pozwala na adwekcję zimnego arktycznego powietrza do umiarkowanych szerokości geograficznych.

07.12.2017 18:31