@NASA

Tropikalna burza Ockhi przyniosła obfite deszcze u zachodnich wybrzeży Indii na początku grudnia, jednocześnie unosząc chmury piasku w powietrze oraz smog wewnątrz kraju – donosi NASA Earth Observatory.

4 grudnia Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) na satelicie Suomi NPP uchwycił w naturalnych kolor zdjęcie cyklonu tropikalnego zbliżającego się do wybrzeży zachodnich Indii. Meteorolodzy poinformowali, że rozproszone centrum burzy dotarło dzień później w pobliże stanów Mumbaj oraz Gujarat. W związku z intensywnymi opadami deszczu zamknięto szkoły i koledże.

Warto zwrócić uwagę na smog na północ i wschód od burzy na zdjęciu z 4 grudnia. Największa koncentracja zanieczyszczeń znajduje się w północnych regionach Indii. Silny wiatr oraz cyrkulacja atmosferyczna Ockhiego mogą oczyścić powietrze w ciągu następnych kilku dni; opady powinny również zmyć większość unoszących się cząstek aerozolu.

W północnej i zachodniej części zdjęcia na Morzu Arabskim widoczne są strumienie pyłu i piasku znad pustyń Iranu i Pakistanu. Chmury te są dowodem silnego wiatru z kierunków północnych i północno-wschodnich związane z burzliwą pogodą w regionie. Burze towarzyszące cyklonowi rozciągały się daleko na północ, a system wzmocnił gradient ciśnienia między cyklonem a układem wysokiego ciśnienia na północnym zachodzie, stąd silny wiatr, który wzbił kurz w powietrze.

@NASA

5 grudnia 2017 r. Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelicie NASA Aqua uchwycił drugie zdjęcie – naturalny widok na Ockhi – gdy burza zbliżała się do lądu. W momencie robienia zdjęcia wiatr osiągnął średnią prędkość 80 km/h.
Ockhi był najsilniejszym cyklonem, który rozwinął się na Morzu Arabskim od czasu Megh w 2015 roku. Powstał w pobliżu południowych Indii i Sri Lanki w dniu 30 listopada 2017 r., gdzie zabił 40 osób. Następnie przewędrował nad Morze Arabskie, zintensyfikował się do kategorii trzeciej w dniach 2-3 grudnia, ale gdy ruszył na północ, bliżej lądu, szybko zaczął słabnąć.

Według indyjskich mediów nazwa Ockhi oznacza w języku bengalskim „oko”.

06.12.2017 14:29