Z powodu nagłego pogorszenia warunków pogodowych w niedzielę 3 grudnia we Lwowie, Zakarpaciu i wielu innych regionach na zachodzie Ukrainy utknęło około sto pojazdów. Na wielu autostradach tworzyły się korki – donosi ENEX.
Pojazdy utknęły w metrowych zaspach
We Lwowie służby wyciągnęły z rowów 58 pojazdów: 51 ciężarówek, 2 autobusy i pięć samochodów. W prace zaangażowano 22 jednostki sprzętu oraz 79 pracowników. To była również bardzo trudna noc dla kierowców w Schodnicy, gdzie w zaspach utknęły dwa autobusy z 28 pasażerami. Służby ratownicze aż do poranka próbowały odholować bus, a poszkodowanym zapewniono ciepły posiłek.
W poniedziałek od godz. 09:00 wprowadzono również ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich na przełęczach regionu Zakarpackiego. Na przełęczach Abar i Latir w dzielnicy Volovets pracuje 6 jednostek sprzętu i 24 ratowników. Ratownicy wyciągnęli 22 samochody, które utknęły w ponad metrowych zaspach.
W związku ze spadkiem intensywności opadów śniegu od godziny 08:30 4 grudnia przywrócono ruch pojazdów ciężkich na autostradzie M-06 Kijów-Czop w obwodzie zakarpackim.
Dziesiątki tysięcy bez prądu
Z powodu intensywnych opadów śniegu, które przeszły nad zachodnią Ukrainą nocą z niedzieli na poniedziałek, aż 88 miejscowości w trzech obwodach zostało pozbawionych prądu elektrycznego, czyli w sumie ok. 80 tys. mieszkańców.
Jak informuje serwis prasowy Służby Państwowej Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych energia elektryczna nie dociera do 41 miejscowości w obwodzie lwowskim, w obwodzie zakarpackim – 30, a w rejonie Wołynia 17. Energetycy w poniedziałek będą usuwać awarie spowodowane przez obfite śnieżyce.
Pogoda będzie się poprawiać
Tymczasem ukraińska służba meteorologiczna donosi, że w poniedziałek opady śniegu zaczynają słabnąć, ale poprószy do końca dnia. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5 cm. Dodatkowo spodziewany jest silny wiatr osiągający 65 km/h.

04.12.2017 14:25