Setki wypadków oraz dwa zgony – to wstępny bilans ataku zimy, który nawiedził w niedzielę rejon niemieckiej Bawarii – poinformowała agencja dpa. Większość wypadków i kolizji miała miejsce na oblodzonych nawierzchniach z powodu opadów śniegu i lodu.
Dwie ofiary, ponad 400 wypadków i kolizji
Na autostradzie w dystrykcie Kulmbach na północ od Norymbergi, 18-letnia kobieta zginęła po tym, jak jej samochód zderzył się z innym pojazdem nadjeżdżającym znad przeciwka – podaje w poniedziałkowym komunikacie policja, dodając, że przyczyną wypadku była śliska nawierzchnia drogi. W niedzielę 23-letni pasażer nie przeżył zderzenia dwóch samochodów na zaśnieżonej drodze w okolicach Norymbergi. Ponadto policja poinformowała, że w Górnej i Środkowej Frankonii miało miejsce ponad 400 wypadków związanych z zimą. Według Bayerischer Rundfunk w południowej i wschodniej Bawarii odnotowano ponad 50 wypadków. Z kolei od niedzielnego popołudnia setki zdarzeń drogowych, które miały miejsce w Bawarii podczas obfitych opadów śniegu, spowodowały również powstanie długich korków.
Meteorolodzy ostrzegają przed zimą
Zima najbardziej dała się we znaki w dzielnicach Amberg-Sulzbach, Schwandorf i Regensburg. Mam nadzieję, że kierowcy będą dostosowywać się do warunków pogodowych i jechać ostrożnie – oznajmił rzecznik policji, Bayerischer Rundfunk.
W czwartek niemiecki serwis pogodowy (DWD) już przewidywał na weekend opady śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu w wielu częściach kraju.
Zima zapanowała jednak nie tylko w Bawarii. Atak śniegu doprowadził w niedzielę do utrudnień w ruchu w innych regionach Niemiec, w szczególności w Dolnej Saksonii, północnej Hesji i Saksonii-Anhalt. Wygląda na to, że warunki zimowe jeszcze się nie skończyły, przynajmniej na południu kraju. Synoptycy ostrzegają, że co najmniej do wtorku będzie mocno sypać w Bawarii, lecz opady będą przechodzić stopniowo w deszcz ze śniegiem i deszcz. Z kolei na północy Niemiec pojawi się silny i porywisty wiatr osiągający w porywach 100 km/godz.

04.12.2017 16:39