Tysiące osób zebrało się w sobotę w ośrodkach ewakuacyjnych na Sri Lance i południowych Indiach, by uciec przed wzbierającymi wodami powodziowymi po uderzeniu cyklonu, który zabił co najmniej 26 osób – donosi AFP.

Cyklon Ockhi spowodował śmierć 13 osób na Sri Lance i od piątku zabił taką samą liczbę w indyjskich stanach Kerala i Tamil Nadu, kiedy wkroczył na Morze Arabskie. Jedenaście osób, głównie rybaków, pozostało na liście zaginionych w obu stanach, a prawie 9000 osób szukało schronienia w obozach pomocy.

Wiele lokalnych społeczności zmaga się z powodziami, nie mają również dostępu do prądu, nie działają telefony, gdy silny wiatr o prędkości 130 km/h towarzyszący cyklonowi od czwartku przetaczał się nad regionem. Eksperci od pogody ostrzegają przed nadchodzącymi bardziej ulewnymi deszczami. Gwałtownie wzrasta poziom wody w kilku rzekach w południowych Indiach. Maleńka indyjska wyspa Lakshadweep u zachodniego wybrzeża kraju przygotowuje się na wiatr o prędkości 145 km na godzinę.

Centrum zarządzania klęskami żywiołowymi na Sri Lance poinformowało, że dotkniętych zostało 77 tys. osób w szesnastu dystryktach, a najwięcej w południowym Galle. Prawie 4000 osób przebywa w lankijskich obozach pomocy humanitarnej w związku z powszechnym zniszczeniem własności.

Władze zadeklarowały czerwony najwyższy alert w przybrzeżnych, a pięć zgonów odnotowano już w Kanyakumari na południowym krańcu Indii. Szkoły i koledże w części południowych stanów Indii zostały zamknięte, gdy służby energetyczne starają się przywrócić dostawy prądu do pozbawionych miejscowości.

Departament ratownictwa medycznego w Kerali donosi, że prawie 3200 osób przebywało w obozach pomocy. „Siedem osób zginęło w kilku incydentach, a 218 zostało uratowanych z morza” – poinformowano w oświadczeniu przygotowanym dla agencji AFP.

Meteorolodzy twierdzą, że burza prawdopodobnie przeniesie się na północ do Tamil Nadu i wschodniego wybrzeża stanu Andhra Pradeś w ciągu najbliższych czterech dni.

Wschodnie wybrzeże Indii – w tym duże miasta, takie jak Chennai i Bhubaneswar – są szczególnie podatne na burze, które wyrządzają ogromne szkody w okresie od kwietnia do grudnia. W 1999 roku ponad osiem tysięcy osób zginęło, gdy cyklon nawiedził wschodni stan Orissa. O ile cyklon Ockhi ma słabnąć, o tyle w Zatoce Bengalskiej na wschodnim wybrzeżu znajduje się jeszcze jedna tropikalna burza.

02.12.2017 10:18