Wyż syberyjski, znany też jako syberyjski antycyklon, doprowadził do poważnej anomalii termicznej w dniu 18 listopada. Według meteorologów w środkowej Syberii było średnio o 10-12 stopni zimniej niż przeciętnie o tej porze roku.
Już blisko -50 stopni
W ciągu ostatnich kilku dni ekstremalnie niskie temperatury nawiedzają południowo-wschodnią część Evenkia, północnego Irkucka i sąsiednie regiony Jakucji w Rosji, gdzie w nocy 19 listopada słupki rtęci obniżyły się miejscami do -42 stopni. We wschodniej Jakucji, w szczególności w Ytyk-Kel i Churapcha, a także w Teply Klyuch oraz Tompo temperatura spadała do -44 stopni, w Nere do -46 stopni, a w Ojmiakonie, nazywanym biegunem zimna na półkuli północnej, minus 47 stopni. Jak informuje portal Meteo Novosti, takie temperatury są dość powszechne w Jakucji w przeddzień kalendarzowej zimy. Jednak największe anomalie występują aktualnie w środkowej Syberii, gdzie jest średnio o 10-12 stopni zimniej niż w wynika z klimatycznej normy. Po fali mrozów na początku tygodnia na Dalekim Wschodzie Rosji meteorolodzy spodziewają się obfitych opadów śniegu.
Przynosi siarczyste mrozy i rekordowo wysokie ciśnienie
Wysoki Syberyjski, który zwykle pojawia się jeziorze Bajkał, jest ogromną kopułą zimnego, suchego powietrza, które gromadzi się w północno-wschodniej części Eurazji w okresie od września do kwietnia. Największy rozmiar i siłę osiąga w zimie (styczeń, luty), gdy temperatura w pobliżu ośrodka często spada poniżej -40 stopni, a ciśnienie atmosferyczne przekracza 1040 hPa.
To właśnie za sprawą Wyżu Syberyjskiego odnotowano dwa historyczne rekordy: temperatury i ciśnienia. 15 stycznia 1885 r. w Wierchojańsku temperatura spadła do minus -67,8 stopnia, z kolei w miejscowości Agata w Kraju Krasnojarskim 31 grudnia 1968 odnotowano najwyższe ciśnienie na Ziemi – 1083,8 hPa.
Najzimniejsza masa powietrza na Ziemi
To właśnie wyż syberyjski kształtuje pogodą na większym obszarze Eurazji – w styczniu rozciąga się od Włoch na zachodzie aż po Malezję na południowym wschodzie i stanowi nieodłączny element północno-wschodniego monsunu. Czasami silny Syberyjski Wyż może przynieść niezwykle chłodną pogodę do tropików; wyjątkowo niskie temperatury odnotowuje się na Filipinach. Warto też dodać, że powietrze syberyjskie jest często zimniejsze niż arktyczne, ponieważ w przeciwieństwie do masy arktycznej, która powstaje nad lodem morskim wokół bieguna północnego, powietrze pochodzi znad zimnej tundry Syberii, która nie emituje ciepła tak samo jak lód Arktyki.

21.11.2017 08:22