Fitoplankton rozprzestrzenia się wzdłuż wybrzeża Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Kwitnienie zostało uchwycone w zeszłym tygodniu przez kamerę na satelicie Aqua NASA. Agencja kosmiczna udostępniła zdjęcie w środę.

Podczas gdy na półkuli północnej temperatura obniża się, a dni skracają, przeciwna strona planety budzi się do wiosny. Słupki rtęci pokazują coraz wyższe wartości, a zwiększone nasłonecznienie prowadzi do intensywnego zakwitu fitoplanktonu.

Fitoplankton stanowi podstawową bazę dla wszystkich morskich łańcuchów pokarmowych. Jednak zmiany klimatyczne dotykają i te organizmy, a wielu naukowców obawia się, że globalne ocieplenie wpłynie poważnie na ekosystemy oceaniczne.

Ostatnie badania wykazały, że na jednokomórkowe glony znaczący wpływ mają zarówne gwałtowne zmiany temperatury jak i poziomu CO2. Z kolei inna praca wykazała, że różne typy glonów mogą stać się bardziej dominujące w miarę wzrostu temperatury oceanów.

Choć naukowcy nie są pewni, jak zmiany w populacji fitoplanktonu wpłyną na skład morskich łańcuchów pokarmowych, możliwe, że znaczące zmiany przyniosą korzyści niektórym gatunkom, jednocześnie szkodząc innym. Niestety, wielu ostrzega, iż całe ekosystemy mogą ulec zniszczeniu, podczas gdy inne sugerują, że rosnąca jednolitość może zmniejszyć różnorodność biologiczną.

20.11.2017 16:22