Takie chmury mogą pojawić się dziś nad Polską

W sobotę zgodnie z prognozami pogoda była całkiem przyzwoita. Z rana padało jeszcze miejscami na południowym wschodzie i Lubelszczyźnie, a pod koniec dnia kolejny front z deszczem i śniegiem wkroczył nad Pomorze. Pomiędzy tymi strefami pojawił się obszar zdecydowanie lepszej pogody. Niestety, w niedzielę chmur i opadów będzie zdecydowanie więcej, a wzdłuż wybrzeża nawet zagrzmi. W nocy pojawi się śnieg, powieje silniej wiatr.
Sytuacja baryczna
Brzydką pogodę przyniesie niż, którego centrum znajdzie się około godz. 13:00 nad okolicami Bornholmu. Z nim związany będzie front okluzji, który w godzinach popołudniowych wkroczy nad regiony zachodnie i w nocy z niedzieli na poniedziałek wędrował będzie na wschód. Słoneczny wyż kształtuje pogodę na zachodzie kontynentu (jego centrum znajduje się u zachodnich wybrzeży Francji). Taki rozkład ciśnienia sprawia, że z północnego-zachodu płynie chłodne powietrze polarnomorskie.
Popada, a nawet zagrzmi, pojawi się też trochę słońca
W niedzielę przed południem słońce z pewnością zaświeci dla mieszkańców Dolnego i Górnego Śląska, woj. świętokrzyskiego, częściowo łódzkiego i mazowieckiego, w Małopolsce, Lubelszczyźnie i Podkarpacia, tam też nie powinno padać, wyjątek stanowić mają jedynie obszary górskie, gdzie poprószy, a do godz. 08:00 słaby deszcz ze śniegiem wystąpi na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze niestety pochmurno z niewielkimi szansami na przejaśnienia i opady – deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a wzdłuż wybrzeża, gdzie wystąpi także konwekcja w wyniku wtargnięcia chłodnej masy powietrza nad ciepłe wody Bałtyku, popada krupa śnieżna i grad, lokalnie zagrzmi.
Po południu zdecydowanie najlepsza pogoda będzie panować od południowego i wschodniego Mazowsza po Górny Śląsk, Małopolskę i Lubelszczyznę – w tych regionach na ogół bez deszczu i słonecznie; konwekcja utworzy się tylko na Podkarpaciu i w rejonach podgórskich. Na pozostałym obszarze dużo chmur z przejaśnieniami wzdłuż krańców zachodnich i liczne przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Na zachodzie i północy, a wieczorem również w centrum i na Śląsku, gdzie wystąpi wzrost chwiejności termodynamicznej nie wykluczamy lokalnych pojedynczych burz.
Będzie na ogół chłodno
Słupki rtęci będą dziś na ogół balansować w granicach 3-5 stopni. Trochę cieplej ma być jedynie nad samym morzem, na Śląsku i Opolszczyźnie – lokalnie 6 stopni. Jednak na północy, zachodzie oraz w centrum skutecznie będą zwiększać odczucie chłodu, lokalnie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku południowo-zachodnie podmuchy będą osiągać 60 km/h, a podczas opadów konwekcyjnych 75 km/h, na wybrzeżu zachodnim wieczorem wiatr skręcający na północno-zachodni i zwiększający prędkość do 80 km/h. Na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu wiać ma co najwyżej umiarkowanie.
Na południu i wschodzie, gdzie pogoda będzie dziś stosunkowo najlepsza warunki biometeorologiczne pozostaną neutralne dla naszego samopoczucia. W innych regionach ze względu na chmury, niskie ciśnienie i liczne opady biomet będzie niekorzystny, liczmy się z uporczywą sennością, bólami głowy i zawrotami.
Noc będzie mokra i wietrzna
W nocy front z opadami, a na wybrzeżu nawet i lokalnymi burzami będzie wędrował w głąb kraju, jedynie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, a nad ranem także nad morzem opady będą zanikać i pojawią się rozpogodzenia. Poza tym pochmurno z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – od Podkarpacia i Małopolski przez centrum, Wielkopolskę, Kujawy po rejon Pomorza może padać mocno, w górach pokrywa śnieżna zwiększy się o 20 cm. W poniedziałek białe krajobrazy mogą przywitać mieszkańców Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia i Gór Świętokrzyskich. Temperatura minimalna spadnie do -2/-3 stopni na krańcach południowych, poza tym będzie około 0-1 stopnia, najcieplej na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku – do 2-3 stopni. Wiatr na północnym wschodzie słaby, południowy i południowo-zachodni, poza tym umiarkowany, na Śląsku, w Wielkopolsce, w centrum, Kujawach, początkowo nad morzem, a po północy także w Małopolsce dość silny, w porywach do 60-70 km/h, wzdłuż wybrzeża do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni.

19.11.2017 06:22