Praktycznie nie ma żadnego miejsca na świecie, by ten rok był chłodniejszy w stosunku do normy @NOAA

Globalne temperatury są na dobrej drodze, by rok 2017 został uznany za drugi najcieplejszy w ciągu ostatnich 137 lat prowadzenia stałych obserwacji meteorologicznych – donosi weather.com, powołując się na najnowsze analizy NASA, NOAA i Japońskiej Agencji Kosmicznej.
Bardzo ciepły październik
Tegoroczny październik okazał się drugim najcieplejszym październikiem w rejestrze prowadzonym od 1880 roku – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Goddard Institute for Space Studies. Tylko w październiku 2015 roku – według NASA – miesięczne temperatury były globalnie wyższe niż w tym roku. Z koli według Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) październik był trzecim najcieplejszym w ich historii danych sięgającej 1891 r. Cieplejszy październik było tylko w 2015 i 2014 r. Z kolei analiza NOAA, opublikowana w piątek, mieści październik 2014 r. na miejscu czwartym w 137-letniej historii pomiarowej.
Gdzie miesiąc był najcieplejszy, a gdzie najchłodniejszy?
Według NOAA rekordowo wysokie temperatury w październiku wystąpiły w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, wschodniej Kanadzie, południowej części Atlantyku i Oceanu Południowego. Był to również najcieplejszy październik w 86-letniej historii pomiarów prowadzonych w Portugalii, z kolei w Bahrajnie odnotowano drugi najgorętszy październik od 1902 r. – czytamy w raporcie NOAA. Tymczasem według danych NOAA w niektórych regionach wschodniej Rosji, północno-zachodnich obszarach Stanów Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie wystąpiły niższe temperatury w stosunku do średniej. Październik oznaczał 387. miesiąc z rzędu z temperaturami powyżej normy; ostatnim chłodnym miesiącem w bazach danych NASA był lipiec 1985 r.
Nie będzie nowego rekordu
Przez pierwsze dziesięć miesięcy roku 2017 globalne temperatury były nieco niższe niż w czasie najcieplejszego w historii roku 2016 – podaje analiza JMA i NASA. Specjalista zajmujący się naukami klimatycznymi Gavin Schmidt oszacował 94 procent szans na to, że rok 2017 zakończy się jako drugi najcieplejszy w bazie danych NASA. Zaznaczył, że tylko tegoroczny czerwiec i wrzesień były miesiącami, które nie mieściły się w dwójce najcieplejszych. Dzięki trzem różnym scenariuszom, NOAA przewiduje, że rok 2017 prawdopodobnie będzie trzecim najcieplejszy w ich bazie danych, za 2016 i 2015.
W okresie od stycznia do października duże obszary wschodniej Afryki, wschodniej Azji, sąsiedniego Oceanu Indyjskiego, środkowa i zachodnia część Pacyfiku, Półwysep Iberyjski czy wschodni pokos Ameryki Południowej zarejestrowało rekordowo wysokie temperatury w stosunku do średniej z XX wieku – podaje NOAA.
W ostatnich trzech latach: 2014, 2015 i 2016 – każdy z nich ustanowiło nowy globalny rekord ciepła. Rekordowo intensywne El Niño,czyli okresowe ocieplanie równikowej Pacyfiku, przyczyniło się do odnotowania wysokich temperatur w 2015 i 2016 roku.
Pięć najcieplejszych lat w historii baz danych NOAA miało miejsce w tej dekadzie. Dziewięć z dziesięciu i 16 z 17 najcieplejszych lat miało miejsce w tym stuleciu. Wyjątek stanowi tylko rok 1998 (aktualnie ósmy najcieplejszy).

18.11.2017 15:33