Ostatni weekend przyniósł w Polsce pogodę na pograniczu jesieni i przedzimia. Występowały opady gradu, krupy śnieżnej, a nawet lokalnie samego śniegu, a temperatury oscylowały w granicach 5 stopni. Także nadchodząca końcówka tygodnia przyniesie aurę dość urozmaiconą – warto mieć przy sobie parasole, ale również okulary przeciwsłoneczne. Wszędzie jednak zrobi się zimno.
Sobota, 18 listopada
W sobotę zaczniemy dostawać się pod wpływem dość głębokiego i rozległego niżu skandynawskiego, a związany z nim chłodny front atmosferyczny wkroczy w drugiej części dnia nad Pomorze. Dlatego w drugiej części dnia mocno zachmurzy się na całym Pomorzu, zachodniej Warmii, częściowo na Kujawach, północy i zachodzie Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej, gdzie może padać. Rano sporo chmur ze słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach także śniegu będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, choć w drugiej połowie dnia aura powinna się stopniowo poprawiać. Poza tym na ogół bez deszczu, ze sporą ilością chmur, ale od czasu do czasu powinno się wypogadzać. Na północy i zachodzie w ciągu dnia wzrastać będzie prędkość południowo-zachodniego wiatru, który osiągnie w porywach 45-55 km/h, a nad samym morzem 60-70 km/h, na pozostałym obszarze pozostanie słaby lub umiarkowany. Po licznych porannych spadkach w okolice zera, w dzień słupki rtęci mają pokazać od 3-4 stopni na wschodzie i w Małopolsce, 5-6 stopni w głębi kraju do 7 stopni na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.
Niedziela, 19 listopada
W niedzielę nie najgorzej będzie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, bo w tych regionach opadów zdecydowanie najmniej i wystąpią nawet rozpogodzenia. Nad resztą kraju przewaga zachmurzenia dużego i wystąpią opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a tam, gdzie wystąpi również konwekcja, czyli na Pomorzu, ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni wystąpi krupa śnieżna. Wzdłuż wybrzeża lokalnie zagrzmi. Dzień będzie zimny, zwłaszcza, że okresami będzie dość silnie wiać z zachodu i południowego-zachodu, w porywach do 60 km/h. Na termometrach przeważnie 4-5 stopni na wschodzie oraz w centrum do 6-7 stopni na zachodzie, Pomorzu oraz na Śląsku. O poranku na wschodzie, południu i w centrum poranne przymrozki, lokalnie spadki temperatur do -3/-1 stopnia.

16.11.2017 12:21