Pierwsze znaczące opady śniegu w tym sezonie oraz huraganowe porywy wiatru w poniedziałek spowodowały poważny chaos na komunikacyjny na drogach Chorwacji i Słowenii. Już wczoraj pojedyncze porywy osiągały 150 km/h, a synoptycy ostrzegają, że we wtorek może wiać jeszcze mocniej – donosi ENEX.
Paraliż w Słowenii
Kierowcy byli zupełnie nieprzygotowani na pierwszy poważny atak zimy w Słowenii. W ciągu niespełna doby spadło nawet 25 centymetrów białego puchu, na drogach tworzyły się zaspy, w których ugrzęzły samochody. Kilkanaście ciężarówek zsunęło się do rowów, zmuszając słoweńskie służby do zamknięcia nadmorskiej autostrady pomiędzy Razdrto i Senožeče w obu kierunkach. Fale osiągające wysokość 3 metrów zalały domy w nadmorskim regionie kraju, zamknięto również porty z powodu silnego zimnego wiatru typu bora.
Problemy w Chorwacji
Nie lepsza sytuacja panuje również w górskich regionach Chorwacji, ponieważ autostrady są nadal zamknięte dla ciężarówek w obu kierunkach. Choć takie zjawiska zdarzają zimą dość często, skutecznie odcinając przybrzeżną Chorwację od środkowych regionów kraju, silne śnieżyce pojawiły się nieco wcześniej w tym roku, co zaskoczyło kierowców. Miejscami w regionach górskich potrafiło spaść nawet pół metra białego puchu.
Otulone śniegiem góry można było we wtorkowy poranek podziwiać w chłodnym i deszczowym Zagrzebiu, gdzie temperatura spadła do zaledwie 3 stopni, a w dzień nie będzie więcej niż 7.
W Puli, w zachodniej Chorwacji, wiatry o sile huraganu dosłownie uniosły, a następnie powaliły dużą platformę budowlaną w stoczni Uljanik. Platforma uderzyła w zadokowany statek i sąsiedni falochron, powodując zatonięcie statku oraz poważne uszkodzenie platformy. „Siła natury okazała się zbyt silna” – stwierdziły władze stoczni.
Nie ma informacji o poszkodowanych, ale chorwackie Ministerstwo Spraw Morskich, Transportu i Infrastruktury poinformowało, że z platformy wyciekła część paliwa, która mogła zanieczyścić morze. „Obecnie nie widzimy wycieku, ale wokół statku została zaobserwowana unosząca się plama oleju” – podały władze.
Meteorolodzy ostrzegają
Według prognoz we wtorek pogoda nie ulegnie większej poprawie. Meteorolodzy wciąż spodziewają silnego górskiego wiatru typu bora, który przynosi gwałtowny spadek temperatury. Niewykluczone, że pojedyncze porywy osiągną siłę huraganu i lokalnie przekroczą 210 km/h, szczególnie w rejonie Kvarneru wokół wyspy Pag i wzdłuż stromych zboczy na wschód od zatoki Kvarner.

14.11.2017 09:19