W niedzielę, po chłodnej i wilgotnej pogodzie, pogoda na znacznym obszarze Polski poprawiła się – deszcz padał tylko na północy, a wieczorem kolejna strefa opadów dotarła nad Śląsk i Małopolska. To właśnie ona przyniesie nam na ogół brzydki i chłodny poniedziałek, trochę lepiej aura zapowiada się na zachodzie i Pomorzu.
Sytuacja baryczna
Od Północnego Atlantyku po Skandynawię, kraje Europy Środkowej aż po zachodnią i środkową część Basenu Morza Śródziemnego rozciągają się obszary obniżonego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczny jest niż, który w wyniku napływu zimnego powietrza nad zachodnią część Morza Śródziemnego utworzył się nad Włochami. To właśnie on w ciągu najbliższych dni będzie przynosił duże ulewy mogące powodować powodzie we Włoszech. Dziś znajdujemy się pod wpływem niewielkiego niżu, którego centrum znad Słowacji przesunie się nad zachodnią Ukrainę. Wschodnia i południowa część kraju będzie w jego zasięgu, tam też oddziaływać będzie front okluzji. Z kolei na zachodzie i wybrzeżu w ciągu dnia pogodę zacznie poprawiać klin wyżu znad zachodnich wybrzeży Francji, z którym wiążemy nadzieję na lekką poprawę aury we wtorek.
Będzie wilgotno, mało słońca
W poniedziałek przed południem na przeważającym obszarze naszego kraju będzie pochmurno i mokro, dopiero około południa na Pomorzu Zachodnim zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Sporo opadów na Podlasiu, Mazowszu, w centrum oraz w województwach południowych (opady na ogół słabe, miejscami umiarkowane). Przelotne opady deszczu będą występowały także na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej (lokalnie mogą być silniejsze).
W drugiej części dnia przestanie padać i rozpogodzi się na wybrzeżu zachodnim i środkowym oraz na Ziemi Lubuskiej, Z kolei od Zatoki Gdańskiej przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk i Opolszczyznę również mamy szansę na chwilę ze słońcem, ale mimo wszystko warto mieć przy sobie parasol, bo wciąż mogą występować przelotne opady (również krupy śnieżnej z powodu obniżonej izotermy 0 stopni). Na pozostałym obszarze pochmurno ze słabymi, na wschodzie i w Małopolsce okresami umiarkowanymi opadami na ogół deszczu, tylko na Podlasiu, w Kotlinach Sudeckich, a po południu lub pod wieczór także na Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich, Mazowszu i w zachodniej Małopolsce możliwy śnieg z deszczem i mokry śnieg. Wyżej w górach śnieżnie przez cały dzień, w Tatrach przybędzie do 20 cm białego puchu, w Sudetach 5-10 cm.
Chodny dzień
Najzimniej będzie dziś w strefie ciągłych opadów i pochmurnego nieba, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie i Śląsku – tam tylko od 1 do 3 stopni. Rano jeszcze 5-6 stopni będzie w Małopolsce oraz w Górach Świętokrzyskich, ale w ciągu dnia temperatura i tam będzie się stopniowo obniżać, w dzień tyle ma być również od Zatoki Gdańskiej po Dolny Śląsk. Najwyżej pokażą dziś termometry na krańcach północno-zachodnich – 7-8 stopni, ale jeszcze cieplej na Podkarpaciu – tu z południa na chwilę dotrze cieplejsze powietrze i słupek rtęci podskoczy do 9-10 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, na Śląsku okresami silniejszy, zmienny, przy czym stopniowo w ciągu dnia w całym kraju zacznie skręcać na kierunki północne i północno-zachodnie.
Warunki biometeorologiczne z racji opadów i pochmurnego nieba będą niekorzystne. Wystąpi uczucie senności i rozdrażnienia, pojawią się kłopoty z koncentracją. Dopiero po południu na Pomorzu Zachodnim i Środkowym oraz na Ziemi Lubuskiej, gdzie pogoda zacznie się poprawić warunki biometeo przejdą w neutralne.
W poniedziałek dominować będzie odczucie zimna i wilgoci, tylko na południowym wschodzie i Lubelszczyźnie przejściowo komfort termiczny.
Noc lokalnie z przymrozkami, gdzieniegdzie śnieg z deszczem
W nocy strefa opadów zacznie stopniowo zanikać, a od zachodu niebo lokalnie powinno się zacząć przecierać. Mimo wszystko zachmurzenie piętra niskiego i tak będzie przeważa, do rana deszcz lub deszcz ze śniegiem miejscami na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Podlasiu, w Górach Świętokrzyskich i Mazowszu. Temperatura minimalna od -4/-2 stopni w regionach podgórskich, -1-0 stopni lokalnie na północy i północnym zachodzie do 1-3 stopni w głębi kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

13.11.2017 06:23