Dwa tygodnie gęstego toksycznego smogu zakłóciło normalne życie w wielu częściach Pakistanu i przyczyniło się do odwołania lotów, zwiększyło liczbę wypadków drogowych, a prawie 15 tys. osób zostało hospitalizowanych w Lahore i okolicach – poinformowały w piątek lokalne władze, cytowane przez agencję Reuters.

Gruby koc szarego powietrza i zanieczyszczeń otoczył wschodnie miasta Pakistanu i kilka innych regionów na blisko dwa tygodnie, zmniejszając widzialność niemal do zera przez większość dnia.
Pakistański kryzys to tylko część sytuacji wyjątkowej, która paraliżuje sąsiednie Indie. W piątek władze New Delhi zmuszone były przy pomocy wozów strażackich rozpylić wodę, by poprawić jakość powietrza w stolicy. Tymczasem meteorolodzy ostrzegają, że sytuacja w weekend może ulec pogorszeniu, a za przyczynę smogu obwiniają spaliny samochodowe, pyły i nielegalne wypalanie upraw.

Ograniczona widzialność spowodowała ponad 250 wypadków drogowych, które zabiły 14 osób, a ponad 400 zostało rannych – oświadczył Jam Sajjad Hussain, urzędnik państwowej służby ratunkowej. Z kolei prasowy Lotnictwa Cywilnego Pakistanu Kamran Malik, powiedział, że dziesiątki lotów w ciągu ostatniego tygodnia było opóźnionych odwołanych, a kilka przylotów przekierowano na inne lotniska.
Lekarze podejrzewają, że 15 tys. osób, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni trafiło do szpitali z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, alergiami i innymi dolegliwościami mogło być związane z zanieczyszczeniami w rejonie Lahore – podkreślił Faisal Zahoor, dyrektor generalny służby zdrowia w prowincji Pendżab.

Koncentracja cząstek stałych (tzw. PM2,5) osiągnęła w ciągu ostatnich kilku dni w wielu częściach Pakistanu nawet 500 mg na metr sześc., przy czym górna granica wynosi 150 – mówił na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa środowiska Naseem-ur-Rehman Shah.
Cząsteczki w trakcie wdychania przez nos i usta mogą przenikać głęboko do płuc, powodować ataki serca, udary, raka płuc, ciężkie alergie i inne poważne choroby układu oddechowego.
Władze poinformowały osoby przebywające na obszarach dotkniętych smogiem, by unikali niepotrzebnych podróży, na tyle, ile to możliwe przebywali w domach, zamykając szczelnie drzwi i okna, a także utrzymywać dzieci z dala od toksycznego powietrza. W Indiach z powodu zanieczyszczenia do niedzieli zamknięto większość szkół.

11.11.2017 08:21