Naukowcy pracujący nad projektem u wybrzeży Algarve w Portugalii byli zaskoczeni, kiedy w tym tygodniu udało im się, całkiem przypadkiem, odnaleźć prehistorycznego 300-zębnego rekina – informuje NFLScience.

Tajemnicze stworzenie, znany również jako płaszczak, pochodzi sprzed około 80 milionów lat, co czyni go jednym z najstarszych gatunków, jakim udało się przeżyć do dzisiaj. Niewiele wiadomo na temat rekina, który posiada długie, podobne do węża, ciało i okrągłą szczękę składającą się z 300 zębów.

Naukowcy z Instytutu Morskiego i Atmosfery złapali rzadkiego płaszczaka podczas prac badawczych w ramach realizowanego projektu nad połowami komercyjnymi – podaje Sic Noticias TV. Rekin pojawił się 80 milionów lat temu, czyli wtedy, gdy na Ziemi żyły dinozaury i jest jednym z najstarszych gatunków, które możemy spotkać również dzisiaj.

Samiec, który miał 1,5 metra długości, został złapany na głębokości 700 metrów, 700 metrów od kurortu Portimao w Portugalii. Rekin ma długie ciało podobne do węża, chociaż jest to gatunek „mało poznany pod względem biologii i środowiska”. Wynika to przede wszystkim z faktu, że żyje głęboko pod oceanami, które naukowcy rzadko badają.

W rozmowie z Sic Noticias, profesor Margarida Castro, badacz z Uniwersytetu Algarve wyjaśnia, że rekin ma swoją nazwę od ukośnego ułożenia swoich 300 zębów, „co pozwala mu chwytać szybko poruszający się kalmary, ryby i inne rekiny.

Płaszczaki są członkami niektórych z najstarszych gatunków rekinów, które posiadają dodatkowe skrzela, duże usta, oczy z boku głowy i bezkręgowych tylnych płetw.

To nie pierwszy raz, kiedy udało się uchwycić płaszczaka. W grudniu rybak Roman Fedortsov opublikował na Twitterze zdjęcie rekina, którego udało mu się złapać w Rosji.

11.11.2017 02:34