Burmistrz San Juan Carmen Yulin Cruz powiedziała w piątek, że liczba ofiar huraganów, które uderzyły w ostatnich tygodniach w Portoryko, są w rzeczywistości o setki wyższe niż liczba podawana przez władze. Skąd takie różnice?

„Wydaję mi się, że niezależnie od przyczyny liczba ofiar śmiertelnych jest o wiele wyższa niż donoszą o tym władze główne” – powiedziała Yulin Cruz, udzielając wywiadu dla CNN.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym 1 listopada przez rząd Portoryko czytamy, że liczba ofiar huraganu wzrosła do 54 osób. „Myślę, że mogło zginąć nawet pół tysiąca ludzi” – zaznaczyła Cruz, gdy zapytano go o liczbę ofiar śmiertelnych potężnych burz, które uderzyły w wyspę.

„Wiele ofiar huraganu nie uwzględniono w oficjalnych danych, ponieważ przyczyn ich śmierci nie udało się ustalić lub zostały „przypisane do śmierci pochodzenia naturalnego”" – powiedziała Yulin Cruz.

„Na przykład gdy jacyś chorzy byli podłączeni do respiratora, z powodu braku prądu mały generator nie wytwarzał tlenu i z oczywistych powodów ludzie umierali, jednak zgony przypisano przyczynom naturalnym, a były bezpośrednio związane z brakiem energii elektrycznej” – zaznacza.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym 28 października przez rząd Portoryko, 911 ciał skremowano w ciągu tygodni po przejściu huraganu Maria. Jednak średnia liczba kremacji w Portoryko w tym samym przedziale czasowym jest o połowę niższa – powiedziała Yulin Cruz.

Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego, Héctor M. Pesquera, oświadczył, że kremacje zostały autoryzowane na prośbę członków rodziny zmarłych. „Kremacje odbywały się po przeglądzie dokumentów, w tym aktów zgonów i dokumentacji medycznej wskazującej przyczynę śmierci” – powiedziała.
W oświadczeniu Pesquera nie poinformował, czy ciała były badane przed kremacją, ale – jak zaznaczył – żadne z 911 zezwoleń na kremację nie wzbudziło podejrzeń, „które zatrzymałyby proces, którego dotyczył wniosek”.

Warunki życia tych, którzy przeżyli katastrofalną burzę, sześć tygodni po ataku Marii, pozostają tragiczne – powiedziała Yulin Cruz, podkreślając, że niektórzy ludzie na wyspie wciąż nie ma prądu.

05.11.2017 18:29