Po wielu paskudnych dniach z deszczem i niskimi chmurami pogoda zacznie się poprawiać w weekend, co jest dość zaskakujące, zważywszy, że w ostatnich tygodniach aura psuła się na koniec tygodnia. W sobotę słońca w kraju pojawi się więcej, dodatkowo na krańcach południowych słupki rtęci zbliżą się nawet do 15 stopni.
Sytuacja baryczna
Od Bałkanów aż po środkową Ukrainę rozciąga się rozległy układ wysokiego ciśnienia, który zapewnia dobrą pogodę w krajach środkowej, wschodniej i południowej części Starego Kontynentu. Rozległe układy niżowe z frontami atmosferycznymi opanowały zachodnią i północną Europę. Taki rozkład ciśnienia sprawia, że z południa docierają ciepłe, ale jednocześnie suche masy powietrza polarnomorskiego.
Pogoda będzie się poprawiać
W pierwszej części dnia wzdłuż wybrzeża, na Kujawach, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu będzie dużo chmur i na północnym wschodzie spodziewamy się zanikających opadów deszczu lub mżawki. Na pozostałym obszarze słońca będzie przybywać, po ustąpieniu porannych mgieł na Śląsku i w Małopolsce będzie niemal bezchmurnie. Po południu już prawie wszędzie zachmurzenie małe i umiarkowane, duże pozostanie na Warmii, Podlasiu i północy Mazowsza, ale padać nie powinno.
Coraz cieplej
Najniższej temperatury spodziewamy się w północno-wschodnich regionach naszego kraju, gdzie niebo pozostanie zachmurzone, a słońce nie zdąży ogrzać powietrza – tam ma być 8-9 stopni. Najcieplej na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu – w regionach podgórskich 13-14 stopni. Na pozostałym obszarze będzie to 10-12 stopni. Wiatr na ogół umiarkowany, w rejonach podgórskich okresami silniejszy, przejściowo możliwy wiatr fenowy, w górach do 80 km/h, z południa.
Warunki biometeorologiczne w związku z poprawą pogody będą korzystne, tylko na północy i północnym wschodzie pozostaną obojętne. Na zachodzie, w centrum i południu słońce oraz wysokie temperatury wpłyną dobrze na nasze samopoczucie. Dodatkowo na południu dominować będzie odczucie ciepła, w głębi kraju komfort termiczny jedynie na Podlasiu i Warmii może być chłodno.
Noc pogodna, ale lokalnie z przymrozkami
W nocy na ogół będzie pogodnie i bez opadów, zachmurzenie małe i umiarkowane. Większe pozostanie jedynie na północnym wschodzie naszego kraju. W związku z dużym wypromieniowaniem ciepła z gruntu do atmosfery poranek może być chłodny, na Podhalu i w rejonie Krakowa około 0 stopni, a przy gruncie do -2 stopni. Poza tym o 1 stopnia w Górach Świętokrzyskich, 2-4 stopnie na Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie i Mazowszu, 5-7 stopni na północy i zachodzie. Nie wykluczamy, że lokalnie w rejonach podgórskich, gdzie w nocy wciąż będzie wiał fen, nawet do 8-10 stopni. Wiatr słaby, tylko na krańcach południowych i w górach okresami silny, porywisty, w porywach do 70-85 km/h, południowy.

04.11.2017 06:21