Około 130 martwych fok zostało wyrzuconych na brzeg rosyjskiego jeziora Bajkał – ogłosiły władze we wtorek, dodając, że rozpoczęto badania nad przyczyną kolejnego problemu, które dotknęło najgłębsze jezioro na świecie.

Bajkalska foka jest najmniejsza na świecie, ale w jaki sposób i dokładnie kiedy gatunek skolonizował starożytne jezioro syberyjskie wciąż pozostaje tajemnicą.

„Znaleźliśmy około 130 martwych fok” w ciągu ostatnich kilku dni – oświadczył rzecznik prasowy ministerstwa środowiska, Nikolai Gudkov. „Pobraliśmy próbki wody, aby zrozumieć, czy możemy mówić o zanieczyszczeniu jako o przyczynie” – powiedział Gudkov agencji AFP, choć wyniki nie są jeszcze znane. Naukowcy pobrali również biopsję zwierząt – dodał.

Zwierzę nie jest w jakikolwiek sposób zagrożony – stwierdził Gudkov, dodając, że populacja tego gatunku faktycznie wzrosła w ostatnich latach. Ostatnie szacunki pokazują, że w rejonie jeziora żyje nawet około 130 tys. osobników.
Wstępne hipotezy na temat masowej śmierci fok nie wskazują, iż powodem tej sytuacji jest zanieczyszczenie.

Jezioro Bajkał, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które posiada tysiące endemicznych gatunków, cierpi z powodu szeregu szkodliwych zjawisk w ciągu ostatnich lat. Należą do nich m.in.: zmniejszanie zasobów rybnych, śmierć endemicznych gąbek czy nienaturalny gwałtowny rozrost glonów Spirogyra w jeziorze, które – jak twierdzą ekolodzy – są dowodem na zanieczyszczenie.

Bajkalskie Foki są wyłącznie słodkowodnymi gatunkami ze wszystkich fok, jakie występują w jeziorze Bajkał w południowej Syberii (Rosja), w pobliżu granicy z Mongolią. W większości ograniczają się wyłącznie do jeziora, choć mogą pokonywać krótkie odległości do rzek, które płyną do jeziora czy z niego wypływają.

Jezioro jest śródlądowe, co – według IUCN – może sprawić, że foki będą podatne na przyszłe zmiany klimatu, ponieważ nie są w stanie przenosić się do alternatywnych siedlisk. Przyszłe zmiany klimatyczne mogą potencjalnie zmniejszyć zasięg i czas trwania pokrywy lodowej, od której uzależnione jest ich rozmnażanie.

03.11.2017 16:25