Poziom alertu dla budzącego się wulkanu na indonezyjskiej wakacyjnej wyspie Bali, który wymusił pod koniec września ewakuację ponad 100 tys. osób, został obniżony przez władze w niedzielę. Jednak eksperci wciąż ostrzegają, że mimo zaobserwowanego uspokojenia wulkan może w każdej chwili wybuchnąć – donosi agencja AFP.

Aktywność wulkaniczna na górze Agung spowolniła, a status wulkanu został obniżony z „poziomu zagrożenia”, czyli najwyższego czwartego stopnia na poziom „alarmowy” (stopień trzeci) – podaje indonezyjskie centrum wulkanologiczne w oświadczeniu.

Agencja poinformowała, że mieszkańcy, których domy są oddalone co najmniej sześć kilometrów od krateru, mogą powrócić do swoich budynków, ale ostrzegają, że aktywność góry, która trzęsie się już od kilku miesięcy, nie dobiegła końca.

„Aktywność wulkaniczna nie zdążyła się jeszcze uspokoić i nadal istnieje groźba erupcji” – powiedział szef agencji, Kasbani, który – podobnie jak większość Indonezyjczyków, przedstawia się jedynie z jednego imienia.

Górę Agung, która jest oddalona o 75 kilometrów od centrum turystycznego Kuta, od sierpnia nawiedzają trzęsienia ziemi, wywołując obawy, że może wybuchnąć po raz pierwszy od 1963 r. Z tego też powodu ogłoszono najwyższy stopień ostrzeżenia we wrześniu i masowe ewakuacje.

W obawie przed erupcją w schroniskach od ponad miesiąca mieszka ponad 133 000 osób, chociaż ponad połowa uciekinierów faktycznie znajdowało się poza strefą zagrożenia. Urzędnicy szacowali, że aktywność wulkanu Agung kosztowała Bali co najmniej 110 milionów dolarów, na skutek uderzenia w sektor turystyki i utratę produkcji, gdy wieśniacy przebywali w schroniskach.

Indonezja znajduje się na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie zderzają się ze sobą płyty tektoniczne, powodując częste trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W 2010 r. wulkan Merapi na wyspie Java wybuchł po raz pierwszy po klęsce, która nawiedziła wyspę w 2006 r., podczas gdy Sinabung na Sumatrze, który pozostaje na najwyższym poziomie ostrzegania – jest aktywny od 2013 r.

30.10.2017 21:29