Potężna burza piaskowa przetoczyła się w ostatni weekend przez większość miast w Kurdystanie i Iraku. Zmniejszyła widzialność do zera i była szczególnie dotkliwa dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia. Była tak rozległa, że uchwyciły ją nawet satelity meteorologiczne z orbity.

Regiony Kurdystanu i Iraku są regularnie nawiedzane przez burze piaskowe, szczególnie pod koniec jesieni i na wiosnę, gdy silny wiatr unosi piach z rozległych pustyń Iraku, a żółta chmura, mająca nawet kilkaset kilometrów szerokości, doszczętnie paraliżuje życie w wielu miastach na Bliskim Wschodzie.

W sobotę burza najbardziej dała się we znaki w okolicach Bagdadu, Erbil i Anbar. W tym ostatnim trudne warunki atmosferyczne zmusiły irackie siły zbrojne do przerwania operacji wojskowych prowadzonych w celu odzyskania ostatniej twierdzy zdobytej przez Państwo Islamskie w tym kraju. Władze w regionie kurdyjskim zaapelowali do mieszkańców o pozostanie w domach, dopóki sytuacja meteorologiczna nie ulegnie poprawie.

Goran Shakhawan, korespondent lokalnej telewizji, poinformował, że kilkadziesiąt osób zostało przeniesionych do szpitala w Erbil z powodu poważnych problemów z oddychaniem. „Ci, którzy musieli w tych dniach wychodzić z domu, nie ruszali się bez wilgotnej chusteczki” – mówił Shakhawan. W innych regionach burza poważnie uszkodziła schronienia dla uchodźców i przesiedleńców, a także pozbawiła na kilka godzin prądu elektrycznego w Mosulu.

Potężna burza piaskowa, która pod koniec października zamieniła dzień w noc w krajach Bliskiego Wschodu, została uchwycona przez satelity z kosmosu. Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelicie NASA Terra zrobiło zdjęcie w naturalnych kolorach pokazujące chmurę żółtego pyłu unoszącą się na pograniczu Arabii Saudyjskiej i Iraku. Satelita obserwowała potężną burzę piaskową w tym regionach w dniach 30-31 października.

@NASA

01.11.2017 08:24