Piesek Chihuahua urodził się bez przednich nóg, ale zespół weterynarzy postanowił mu pomóc, budując dla niego specjalny balkonik z kół – donosi Daily Mail.

Bieganie przez park, skakanie z sofy lub nawet zabawa z innymi zwierzętami były tylko marzeniem dla Chispi, dwunożnego Chihuahua. Niestety, większość czasu spędzała na nauce chodzenie, choć nawet po zrobieniu paru kroków piesek od razu się przewracał. Ale teraz, dzięki ekspertom z American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) szczenię może prowadzić normalny tryb życia.

Po licznych wizytach w jego domu w Bronx w Nowym Jorku zespół zaprojektował specjalny „kombinezon z kołami”, dzięki któremu zwierzę mogło się poruszać jak jego zdrowi rówieśnicy. „Kiedy poznałem historię Chispi, pomyślałem: To pies, którego potrzebuje, aby mu pomóc” – podkreśla dr Lori Bierbrier z ASPCA.

Chispi żyje w kochającym ją domku, opiekunowie dobrze się nią zajmują, jest zdrowa. Ma ogólnie dobrą jakość życia, ale nie może być niezależna.
„Ponieważ nie może chodzić prawidłowo, stwarza dodatkową presję na plecy i tylne nogi. Większość czasu poświęca się jej przenoszeniu z miejsca na miejsce, a kiedy sama próbuje chodzić może zrobić tylko kilka kroków, a potem szybko upada” – dodaje Bierbrier.

Giselle Pescador z ASPCA spotkała właściciela Chispi, kiedy przywiozła swoje zwierzęta na szczepienie. „Moja pierwsza reakcja na widok Chispiego była szokująca. Nigdy nie widziałam takiego zwierzęcia. Zastanawiałam się: czy ten pies żyje normalnym życiem”?.
„Czułam wielką radość, jak rodzina cieszy się z pierwszych kroków stawianych przez pieska. To rzeczywiście zmieniło życie całej rodziny, nie tylko Chispi” – dodaje.

Chipsi – którego imię pochodzi ze słowa Chispita, co oznacza „iskierkę” w języku hiszpańskim – natychmiast przyzwyczaił się do nowych kół. Już teraz chętnie chodzi po całym mieszkaniu, wychodzi na spacery, spotyka się z innymi psami i wdycha zapach świeżego powietrza.

24.10.2017 02:15