Gwałtownie słabnący tajfun Lan nawiedził w poniedziałek Japonię, wywołując osuwiska i powodzie, co skłoniło władze ogłoszenia nakazów ewakuacyjnych dla dziesiątków tysięcy ludzi, a następnie szybko udał się ponownie nad morze, oszczędzając Tokio – donosi Reuters.

Co najmniej trzy osoby zginęły, setki samolotów odwołano, a pociągi stanęły w wyniku przejścia tajfunu Lan, który utrzymywał wysoką intensywność, zanim w poniedziałek wczesnym rankiem nawiedził obszary na zachód od Tokio.
Wśród ofiar śmiertelnych jest 60-letni mężczyzna, który podczas przechodzenia przez plac budowy zawaliła się na niego konstrukcja rusztowania. Drugą ofiarą był rybak, który nie zdążył wrócić do portu przed nadejściem burzy, a trzecia zginęła w domu zniszczonym przez osuwisko. Dwie inne osoby zostały ranne, a jeszcze jedna została uznana za zaginioną. W trakcie przechodzenia tajfunu aż 90 osób odniosło obrażenia.

Rzeki zaczęły występować z brzegów w kilku regionach Japonii, a potężny sztorm wyrzucił na ulice miast łodzie rybackie, kilkadziesiąt metrów od plaż. Statek kontenerowy uniósł się i uderzył w ścianę portu, na szczęście wszyscy zdążyli uciec.
Około 80 tys. osób w Koriyama, oddalonej o 200 km na północ od Tokio, otrzymało rozkazy ewakuacji, gdy rzeka zbliżała się do brzegów – podaje NHK, a kilkaset domów w zachodniej Japonii znalazło się pod wodą.

„Mój wnuk mieszka tam. Z domem wszystko jest w porządku, ale całe podwórko jest zalane i nie mogą się z niego wydostać” – powiedział jeden z mężczyzn dla telewizji NHK.
Lan osłabł i był tajfunem kategorii drugiej, kiedy w poniedziałek wkroczył nad ląd, a następnie osiągnął okolice Tokio. Lan w języku mieszkańców Wysp Marshalla oznacza burzę.

Centrum burzy znajdowało się na Pacyfiku na północny-wschód od Tokio i przemieszcza na północny-wschód z prędkością 75 km/h – podała Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA). Synoptycy oczekują, że we wtorek stanie się depresją tropikalną. Około 350 lotów zostało odwołanych, a pociągi liczyły opóźnienia na dużym obszarze Japonii, chociaż większość pociągów pasażerskich funkcjonowało płynnie w Tokio. Na moment swoją produkcję wstrzymała firma

23.10.2017 07:26