Tajfun Lan z obfitymi opadami deszczu i silnym niszczycielskim wiatrem ma uderzyć w niedzielę w Japonię, kiedy to naród będzie przystępował do wyborów, zmuszając urzędników z Okinawy do głosowania dzień wcześniej na niektórych odległych wyspach – donosi agencja Reuters.
To będzie potężny tajfun
Tajfun kategorii pierwszej, położony aktualnie na wschód od Filipin i zmierzający na północ, ma w niedzielę przeminąć niecałe 200 kilometrów na wschód od japońskiej wyspy Okinawa – podała Japońska Agencja Meteorologiczna. „Prawdopodobnie ulewny deszcz spadnie w łańcuchu wysp Nansei (w południowej Japonii), po zachodniej stronie Pacyfiku i wschodzie Japonii między 21 a 23 października” – poinformowali meteorolodzy w oświadczeniu.
Jak podaje serwis Tropical Storm Risk tajfun najprawdopodobniej w najbliższym czasie wzmocni się do trzeciej, a nawet czwartej kategorii, ale osłabnie, gdy minie Tokio w poniedziałek.
Może mieć wpływ na przebieg głosowania
Władze lokalne w Okinawie postanowiły przenieść datę głosowania w wyborach na sobotę na kilka odległych wysp w związku z nadciągającą znad Pacyfiku silną burzą. Tomoaki Iwai, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Nihon, powiedział, że niekorzystna pogoda może zaszkodzić pozycji nowej partii pod przewodnictwem gubernatora Tokio Yuriko Koike – Partii Nadziei.
„Wyborcy nieposiadający przynależności do partii zazwyczaj nie idą i nie głosują (w trakcie złej pogody). Więc partie zależne od ogólnego nastroju wyborców w danym momencie, jak Partia Nadziei, mogą dotkliwie odczuć skutki” – zauważa Iwai.

20.10.2017 12:30