Już dziś na Dolnym Śląsku słupki rtęci pokazały 25 stopni – tyle odnotowano w Jeleniej Górze i Legnicy. Dodatkowo w całym kraju zrobiło się bezchmurnie, innymi słowy pogoda zrobiła się wyśmienita. Jednak już teraz warto się nacieszyć się „babim latem”, bo długoterminowe prognozy wcześniej czy później w trzeciej dekadzie października przewidywały duże ochłodzenie i jest szansa, że tak się niestety stanie.
Na razie bardzo ciepło i sporo słońca
W najbliższych dniach pozostaniemy pod wpływem potężnego układu wyżowego, który powoli będzie odsuwał się w stronę Bałkanów i Morza Czarnego przez pogłębiające się niże nad Atlantykiem i północną Rosją. Do Polski wciąż ma napływać bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego i praktycznie każdego dnia, do piątku włącznie, będzie co najmniej 20-23 stopnie w cieniu, ale miejscami w regionach podgórskich nawet 24-25 stopni. Co ciekawe, także w regionach podgórskich noce będą… najchłodniejsze, z temperaturami zaledwie około 5-7 stopni i dodatkowo mgliste. W północnej i północno-zachodniej części kraju chmur ma się pojawić więcej i przez to będzie też chłodniej – w granicach 13-17 stopni w ciągu dnia. Deszczu jednak się nie spodziewamy, a jedyną wilgotność otrzymamy w postaci gęstych porannych mgieł ograniczających widzialność poniżej stu metrów.
Spore ochłodzenie, początkowo opady
Mniej więcej od weekendu lub zaraz na początku kolejnego tygodnia zaczną się poważniejsze zmiany w pogodzie. Niże z frontami atmosferycznymi przebiją się w głąb Europy, przynosząc nam opady deszczu oraz spadek temperatury. Temperatura spadnie średnio do zaledwie 10-12 stopni na północy oraz 13-15 stopni na zachodzie i południu. Opady powinny jednak szybko ustąpić, ale noce za to staną się zimne i niewykluczone, że ujemne temperatury pojawią się już na wysokości 2 metrów.
Po 25 października znów cieplej
A po 25 października ponownie zawitają do nas cieplejsze masy powietrza, choć nie powinny już temperatury przekraczać 20 stopni i ta fala ciepła będzie stosunkowo krótka. Dobra informacja jest taka, że nie powinno dużo padać. Przełom października i listopada prawdopodobnie z temperaturami na poziomie od 10 do 15 stopni i trochę deszczu, ale słońca również nie powinno brakować.
Na razie ataków zimy w prognozie 16-dniowej się nie spodziewamy.

16.10.2017 21:10