Irlandia przygotowuje się na uderzenie „ex-huraganu” Ophelia; meteorolodzy dla Republiki wydali czerwony najwyższy alert pogodowy oraz bursztynowy kolor ostrzeżenia dla Irlandii Północnej – donosi The Guardian.

Ministerstwo Edukacji zarządziło w niedzielę wieczorem zamknięcie wszystkich placówek oświatowych na całej wyspie. Oświadczenie irlandzkiego departamentu edukacji poinformowało, że zamknięcia są konieczne „z uwagi na bezprecedensową skalę burzy”.

Met Éireann – Służba Pogodowa Republiki – ostrzegała w niedzielę, że życie może być zagrożone, gdyż Ophelia uderzy w wybrzeże Wschodniego Atlantyku z wiatrem do 160 km/h. Czerwony alert to najwyższe ostrzeżenie, jakie Met Éireann jest w stanie wydać.
„Prognozujemy, że Ophelia przejdzie bezpośrednio przez wyspę” – pisze serwis.

„Gwałtowne i niszczycielskie podmuchy są prognozowane we wszystkich zagrożonych regionach, a zwłaszcza na południowym zachodzie i południu rano oraz we wschodnich hrabstwach po południu. Ulewne deszcze i sztorm doprowadzą do powodzi. Istnieje potencjalne zagrożenie dla życia” – zaznaczają meteorolodzy.

O godzinie 05:00 nad ranem oko burzy było oddalone o 300 kilometrów od południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii i przemieszcza na północny-wschód z prędkością 70 km/h. Meteorolodzy oczekują niszczącego wiatru dla Irlandii i częściowo Wielkiej Brytanii – twierdzi Amerykańskie Centrum ds. Huraganów (NHC). Jako dodało, Ophelia została obniżona w nocy do tropikalnej burzy.

Ophelia stwarza poważne zagrożenie publiczne. Met Éireann ostrzega również, że może to być tak potężna burza jak huragan Debbie, który uderzył w Irlandię w 1961 r. jako najpotężniejszy cyklon w historii, zabijając co najmniej 18 osób.
Joanna Donnelly, meteorolog z Met Éireann, powiedziała dziennikarzom w niedzielnej prognozie pogody w telewizji RTE, że „nie jest to resztka huraganu – jest to huragan”.

Oprócz zamknięcia szkół i uczelni, w poniedziałek zawieszono pracę w niektórych sądach, w szczególności w hrabstwach, które mają zostać najbardziej dotknięte przez Ophelię.
Irlandzka straż przybrzeżna doradzała mieszkańcom, by unikać wizyt i spacerów po obszarach przybrzeżnych lub urwiskach.

Stena Line odwołała promy z Dublina do Holyhead, Rosslare do Fishguard i Belfastu do Liverpoolu. Rząd zmobilizował również Irlandzkie Siły Obronne, by pomóc w ochronie przeciwpowodziowej i ewentualnych ewakuacjach. W Północnej Irlandii Met Office prognozuje wiatr osiągający w porywach 120 km/h w południowo-wschodniej części kraju.
John Wylie, rzecznik prasowy Met Office, powiedział: „Met Office wydało bursztynowe ostrzeżenie. Oznacza to zwiększone prawdopodobieństwo niszczącej siły wiatru w poniedziałkowe godziny popołudniowe, a szczególnie w godzinach wieczornych”.

16.10.2017 06:44