Met Office, oficjalne Brytyjskie Biuro Meteorologiczne, wydało w niedzielę bursztynowy alert w związku z atakiem huraganu Ophelia, który dotrze do Irlandii i Wysp Brytyjskich już jutro – donosi agencja BBC.
„Zagrażający życiu wiatr”
Ostrzeżenie o „potencjalnym niebezpieczeństwie dla życia” zostało wydane w chwili, gdy władze Irlandii zwołały krajowe spotkanie nadzwyczajne.
Ophelia, która przemieszcza się nad Atlantykiem i omija Azory, towarzyszy aktualnie wiatr o prędkości 113 km/h i pozostaje huraganem kategorii drugiej. Huragan najprawdopodobniej będzie najpoważniejszą wichurą, jaka nawiedzi Wielką Brytanię od czasu „Wielkiej Burzy” z 1987 roku, która zabiła 18 osób. Meteorolodzy oczekują, że gdy Ophelia dotrze do Irlandii, wiatr może osiągać w porywach nawet 130-150 km/h.
Met Office ostrzega, że w Irlandii Północnej wiatr będzie na tyle potężny, by zrywać linie energetyczne, unosić lekkie przedmioty w powietrzu, generować ogromne fale sztormowe i spowoduje duże zakłócenia w realizacji usług transportowych. Wydano również żółte ostrzeżenie o „bardzo wietrznej” pogodzie w większości północnej Anglii i Walii, a także w południowej i środkowej Szkocji.
Republic of Ireland’s Met Office wydał czerwony najwyższy alert pogodowy dla okręgów Munster i Connacht, przewidując, że w strefie przybrzeżnej pojedyncze porywy mogą przekraczać nawet 150 km/h między poniedziałkowym południem a wtorkowym porankiem.
„Mini fala upałów”
BBC Weather pisze o poniedziałku jako „dniu wielkich kontrastów”, z bardzo silnymi porywami wiatru przemieszczającymi się po Morzu Irlandzkim, zmierzającymi na północ do środkowej i południowej Szkocji. Prawdopodobnie huragan ominie wschodnią część Wielkiej Brytanii, ale tam Ophelia zaciągnie z południa niezwykle ciepłe jak na tę porę roku powietrze. Niektóre modele przewidują, że w Londynie w poniedziałek temperatura wzrośnie do 25 stopni, przy czym średnia temperatura maksymalna dla połowy października nie powinna przekraczać 15 stopni.
Już w weekend w wielu regionach kraju, w szczególności w Anglii, odnotowano 24 stopnie.
Pobiła rekord
Ophelia ustanowiła rekord dla burz we wschodniej części Atlantyku. 10. w tym roku huragan na wodach Oceanu Atlantyckiego osiągnął trzeci status w pięciostopniowej skali Saffira Simpsona, będąc w sobotę 70 km na południe od Azorów. Huraganom trzeciej kategorii towarzyszy wiatr o średniej prędkości od 179 do 219 km/h, który jest w stanie zniszczyć domy nawet o dobrej konstrukcji. Ophelia została obniżona do huraganu kategorii drugiej przez Amerykańskie Centrum Huraganu w Miami i ma dalej słabnąc, kierując się w stronę chłodniejszych wód północnego Atlantyku.

15.10.2017 13:53