Zdumiewająca chmura w kształcie rury sprawiła w osłupienie świadków, kiedy w środę obracała się dookoła na niebie nad Japonią – donosi Daily Mail.

Blada chmura, którą sfilmowano w mieście Niigata w regionie Chubu w centralnej Japonii, wygląda, jakby miała tylko kilka centymetrów, wijąc się w dół z nieba pełnego ciemnych chmur powyżej, choć widoczny rozmiar może być iluzją optyczną.

Japońskie media donoszą, że mieszkańcy, którzy byli świadkami chmury-rurki, byli „zaskoczeni” zjawiskiem. W ciągu zaledwie kilku sekund rozproszyła się wzdłuż całej swojej długości aż do szarej chmury zawieszonej setki metrów nad głowami.

Fenomen, widoczny na filmach i zdjęciach z środy, są przykładem zjawiska, które naukowcy nazywają „funnel cloud”, czyli „komin chmurowy” lub „lej kondensacyjny”. Chmury kondensacyjne to wstępna faza powstawania tornada. Jeśli chmura dociera do ziemi czy wody, staje się trąbą powietrzną.

Leje kondensacyjne powstają, kiedy wiatr obraca w wir kolumnę kropelek wody, która przyjmuje charakterystyczny kształt igły lub rury.

[youtube'Xg3S8APocjI]

08.10.2017 08:27