Ciepłe letnie dni dobiegły do końca, ale nie zniechęcaj się, bo jesień to żywa i malownicza pora roku. Aby można się nią cieszyć w pełni, trzeba koniecznie odwiedzić jedno z tych miejsc, gdzie jesienna paleta jest tak barwna i wyróżniająca, że ujmuje ducha.
Nara, Japonia
Jesień w Japonii jest nie mniej piękna od wiosennych kwiatów wiśni. Jesienne liście można podziwiać w całym kraju, począwszy od północnej wyspy Hokkaido, a od końca września również w regionach oddalonych bardziej na południe.
Jednym z najlepszych miejsc w Japonii do podziwiania jesiennych krajobrazów jest starożytne miasto Nara, do którego szybko można dotrzeć pociągiem z Kioto. Rozległy park drzew liściastych mieni się wyjątkowo ciepłymi kolorami – czerwone, złote i żółte liście połyskują wzdłuż ścieżek prowadzących do świątyni Tamukeyama.

© Sean Pavone | shutterstock

Agawa Canyon, Kanada
Przejedź się pociągiem przez Agawa Canyon, by nacieszyć oko pięknymi jesiennymi drzewami. Skład startuje z miasta Su-Sainte-Marie na granicy z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Trasa wycieczki obejmuje 180 km nietkniętej natury kraju, która jest szczególnie przepiękna, gdy dni stają się krótsze. Jesienne widoki kanionu stanowiły inspirację dla artysty Toma Thomson i „Grupa siedmiu”; zachwycali się nimi również najpopularniejsi kanadyjscy malarze na początku XX wieku.
Les Dean, Anglia
Ten stary las w Gloucestershire stanowił niegdyś królewski teren łowiecki, a z jego drewna powstały statki dynastii Tudorów. Dzisiaj jest to idealne miejsce na bardziej prozaiczny wypoczynek. Jesienią kolorowe liście dębu, buku i słodkiego kasztanu tworzą bajkową mieszankę żółtego i złota.
Białe Góry, New Hampshire, USA
Białe góry w New Hampshire są jednym z najlepszych miejsc w Nowej Anglii i na całym świecie, gdzie można podziwiać całą jesienną chwałę. Na początku października udaj się na spacer przez wzgórza otoczone czerwonymi liśćmi klonu i pamiętaj, aby odwiedzić wodospad Silver Cascade. Kolorowe drzewa obok błyszczących strumieni na wysokości 76 m wyglądają bardzo imponująco.

Dolina Loary, Francja
Jesień to najlepszy czas, aby odwiedzić dolinę Loary we Francji. Nieskończone winnice są wspaniałe, kiedy zmieniają kolory z zielonych na żółte, brązowe i czerwone. Październik jest także czasem zbiorów, dzięki czemu turyści mogą podziwiać, w jaki sposób zbierane są winogrona. W chłodne wieczory warto udać się do przytulnego miejsca, aby spróbować smaku prawdziwego francuskiego wina.

Góry Huangshan w Chinach
Góry Huangshan, zwane także Górami Żółtymi, pokrywają się w październiku niesamowitym, czerwonym dywanem, który przyciąga tłumy turystów i fotografów. Cienkie chmury nadają krajobrazowi tradycyjnej chińskiej atmosfery eterycznej. Idź w góry o świcie, gdy liście pięknie mieniają się w promieniach wschodzącego słońca.
Dandenong Mountains, Australia
Kolorowa jesień w Australii trwa od marca do maja. Chociaż obszar ten słynie bardziej ze złotej plaży, surfingiem i letnim upałem, w okresie złotej jesieni można podziwiać coś jeszcze. Park Narodowy Dandenong w pobliżu Melbourne imponuje pięknymi ogrodami.

Pitlochry, Szkocja
Lasy sosnowe w Szkocji nigdy nie zmieniają koloru, ale drzewa liściaste tworzą tam jedno z najbardziej wyrafinowanych krajobrazów jesiennych w Europie. Wyjdź z miasta i udaj się do zapory, która dzieli rzekę Tummel i zbiornik Loch Fascallie, a zobaczysz przepiękny widok na nadbrzeżne drzewa ze spadającymi liśćmi. Każdego października w Pitlochry odbywa się show „Enchanted Forest”, podczas którego drzewa wyróżniają się kolorowymi kolorami, a jesiennej atmosferze towarzyszy muzyka.

Lombardia, Włochy
Lombardia na północy Włoch jest idealnym miejscem, gdzie możemy docenić jesienną paletę kontynentalnej Europy. W całej Lombardii można spotkać majestatyczne topole, które o tej porze roku stają się jasnożółte. Jeśli nie możesz udać się poza miasta, odwiedź miejskie ogrody Mediolanu.

30.09.2017 15:25