Nadszedł poniedziałek i pogoda zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni. Po zimnym i deszczowym weekendzie wczoraj wszędzie pokazało się słońce i słupki rtęci pokazały nawet 19 stopni. Dziś ma być jeszcze lepiej, bo oprócz krańców południowo-zachodnich będzie dużo pogodnego nieba, a temperatura podskoczy do 21 stopni.
Sytuacja baryczna
Nad północną częścią Europy, w rejonie Skandynawii i zachodniej Rosji, znajduje się potężny ośrodek wyżowy, który rozbudował się na południe na tyle, iż wreszcie poprawia pogodę w Polsce. Wyż ten stanowi swoistą blokadę dla głębokich układów niżowych z frontami atmosferycznymi, które znajdują się daleko nad Atlantykiem i na razie nie powinny stwarzać dla nas większego zagrożenia. Jeszcze tylko na krańcach południowo-zachodnich zaznacza się wpływ wilgotnej masy powietrza polarnomorskiego związanej z niżem górnym nad Niemcami. Nad resztą Polski dominować ma już suchsza i cieplejsza masa polarnokontynentalna napływająca z południowego-wschodu.
Zdecydowana poprawa pogody
We wtorek już z samego rana w wielu miejscach na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie pogodnie i absolutnie bez opadów. Taka pogoda z małym i umiarkowanym zachmurzeniem oraz przewagą słońca ma się utrzymać do wieczora. Na pozostałym obszarze przed południem na zachodzie, południu oraz w centrum może być pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. W rejonach podgórskich do 09:00-10:00 mogą się jeszcze utrzymywać gęste mgły i zamglenia. Jednak w miarę upływu dnia chmury warstwowe i kłębiasto-warstwowe powinny szybko ustępować. Stosunkowo najwięcej chmur do końca dnia utrzyma si jeszcze na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Śląsku, ale padać już nie powinno, za wyjątkiem regionów południowo-zachodnich, gdzie deszcz nie jest wykluczony.
Od 16 do 21 stopni
Na Pojezierzu Pomorskim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i zachodniej części woj. małopolskiego temperatury najniższe – 16-17 stopni. Nieco cieplej na Podlasiu, 18 stopni, na pozostałym obszarze 19-20 stopni, a lokalnie na południowym wschodzie 21 stopni. Wiatr umiarkowany, z kierunków wschodnich.
Warunki biometeorologiczne neutralne pozostaną w regionach zachodnich, gdzie pogoda jeszcze nie będzie należeć do najlepszych. Na pozostałym obszarze wyższe ciśnienie, brak opadów, spora dawka słońca sprawią, iż nasze samopoczucie będzie o wiele lepsze niż ostatnio. Na przeważającym obszarze kraju dominować będzie odczucie komfortu termicznego, chłodno utrzyma się na zachodzie.
Noc pogodna, na wschodzie chłodna
W nocy powinno być pogodnie i bez opadów, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Temperatura najniższa w rejonach podgórskich oraz na wschodzie – 6-8 stopni, w głębi kraju 9-11 stopni, na wybrzeżu, Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku (za wyjątkiem obszarów podgórskich) najcieplej, 12-13 stopni. Wiatr na krańcach południowych słaby, poza tym umiarkowany, ze wschodu.

26.09.2017 06:28