Maleńkie nasionka drzewa, które okrążały księżyc w module dowodzenia Apollo i wyrosło w cieniu turystów w kompleksie turystycznym Kennedy Space Center zostało utracone w wyniku przejścia huraganu Irma – donosi USA Today.

Znany jako „Drzewo Księżycowe”, nasiona jaworu spędziły blisko prawie dwa tygodnie w 1971 roku, schowane w osobistym zestawie astronauty Apollo 14 Stuarta Roosa i ukończyły 34 orbitę najbliższego sąsiada Ziemi. Gdy wróciły do domu, nasiona zakiełkowały, a w 1976 r. wsadzono młode drzewo na zakończenie świętowania 200-lecia odzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości.

„Księżycowy Kompleks Turystyczny Centrum Kosmicznego im. J.Kennedy’ego był pięknym, żywym artefaktem i częścią naszej narodowej historii odkrywania przestrzeni kosmicznej” – poinformowały władze kompleksu w oświadczeniu. „Jesteśmy zasmuceni, że go stracimy” – dodano.

Niestety, drzewo nie zdołało przeciwstawić się wiatrom Irmy. Huragan uderzył we Florydę w dn. 10 i 11 listopada z wiatrem o prędkości 150 km/h. Po usunięciu pnia i gałęzi powalonego drzewa, kompleks turystyczny przypominał sobie cel: „Duch Drzewa Księżyca żyje dalej, gdyż dalej dzieli się historią kosmiczną NASA”.

24.09.2017 02:26