Eksperci Allstate oczekują strat ubezpieczeniowych w wysokości około 593 milionów dolarów w sierpniu po tym jak huragan Harvey pozostawił szlak zniszczenia wzdłuż wybrzeża Zatoki USA – donosi agencja Associated Press. Wstępne czwartkowe rozliczenia podążają za ostrzeżeniami innych ubezpieczycieli, które sprawdzają szkody dokonane w sezonie huraganowym, który się jeszcze nie skończył.

Miesięczny bilans strat według Allstate jest ponad trzykrotnie wyższy niż 181 milionów dolarów, które odnotowano w lipcu, zanim huragany zdewastowały wyspy na Oceanie Atlantyckim i zaczęły uderzać w USA.
Harvey nawiedził Teksas 25 sierpnia. Jednak ponad połowa strat z tej burzy wynika z uszkodzeń pojazdów – podaje AP.
Firma ubezpieczeniowa podkreśla jednak, że ze względu na rozległe szkody i problemy z dotarciem do niektórych domów lub właścicieli zniszczonych samochodów, szacowane straty mogą nieznacznie wzrosnąć. Huragan Irma uderzył w Florydę w tym miesiącu, ale Allstate nie ma jeszcze bilansu zniszczeń po tej wielkiej burzy. „Najważniejsze jest to, że jesteśmy w szczycie niezwykle aktywnego sezonu huraganowego” – powiedział dr Gerry Bell, meteorolog z National Oceanic and Atmospheric Administration.

W zeszłym tygodniu niemiecki reasekurator Monachium Re, który obejmuje straty poniesione przez ubezpieczycieli, był pierwszym, który ostrzega, że może nie sprostać wcześniejszym wezwaniom finansowym po uderzeniu huraganów Harvey i Irma. Ta ostatnia nawiedziła Florydę 8 września i mogła spowodować straty ekonomiczne sięgające 300 mld dolarów.

Inni wydali bardziej pesymistyczne wizje. Travelers Companies Inc. zawiesiła plany odkupienia własnych akcji w celu zwiększenia środków pieniężnych. Niemiecki ubezpieczyciel Hanower Re, podobnie jak Monachium Re, poinformował, że straty mogą w tym roku przewyższyć zyski. Rada ubezpieczeniowa w stanie Teksas, największa organizacja ubezpieczeniowa w Stanach Zjednoczonych, szacuje całkowite straty huraganu Harvey na blisko 19 mld USD. Obejmuje ona oszacowanie z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, w której wysokość odszkodowań powodziowych związanych z huraganem Harvey sięga 11 miliardów dolarów dla właścicieli domów z ubezpieczeniem powodziowym. Te straty spowodowane zalaniami mogą się okazać drugimi najbardziej kosztownymi w historii; większe wystąpiły jedynie podczas huraganu Katrina w 2005 r. i wyniosły 16 mld dolarów.

Harvey był odpowiedzialny za ogromne powodzie, które rozciągały się od Houston do granicy z Luizjaną. Burza spowodowała śmierć ponad 70 osób, uszkodziła lub zniszczyła 250 tys. domów i setki tysięcy samochodów. Irma wyrzeźbiła drogę zniszczenia przez Karaiby, a następnie otoczyła Florydę. CoreLogic, firma zbierająca dane o nieruchomościach, spodziewa się, że szkody wśród nieruchomości komercjalnych i mieszkalnych z powodu Irmy wyniosą od 42,5 do 65 mld dolarów. Szacunek obejmuje ubezpieczone, jak i nieubezpieczone straty.

Eksperci obawiają się, że to nie koniec strat spowodowanych huraganami. Tegoroczny sezon na burze tropikalne potrwa do końca listopada. Już w czwartek całe Portoryko zostało pozbawione prądu elektrycznego i zmagało się z osuwiskami i powodziami po tym, jak huragan Marie wkroczyła na wyspę.
W zaktualizowanej prognozie w ubiegłym miesiącu, NOAA poinformowało, że w tym sezonie na Oceanie Atlantyckim, Karaibach i Zatoce Meksykańskiej może powstać do 19 nazwanych burz i do dziewięciu huraganów. Według NOAA, połowa z tych huraganów może osiągnąć status trzecie kategorii lub wyższej. Do tej pory, od 1 maja, szalało już 13 burz, a czego cztery stało się głównymi huraganami.

23.09.2017 18:34