Niewielka szczelina w oka mgnieniu zmieniła się w ogromny lej krasowy, niszcząc dom starszego małżeństwa, które od dawna mieszkało w środkowej Florydzie. Para była świadkiem, jak otwór w gruncie we wtorek pochłonął część budynku – informuje ABC News. Na szczęście nikogo nie było w środku, w przeciwnym razie to zdarzenie mogło skończyć się tragedią.

„Dźwięk mieliśmy straszny. Było bardzo, bardzo głośno. Okna pękały, a szyby wylatywały. Trudno było na to patrzeć” – powiedziała Ellen Miller, która mieszkała w tym domu z mężem Gary’m od 50 lat.

Na kilka dni przed zdarzeniem 69-letnia kobieta zauważyła mały otwór w chodniku za domem. Po głębszej analizie zauważyła, jak budynek osiada, a tynk oddziela się od ścian. Właściciele domów zdecydowali się zadzwonić do specjalistów, ale już wczesnym rankiem kolejne ściany zaczęły pękać.

„Nie mogłam zrozumieć, czym są te dźwięki, dopóki nie wstałam i nie widziałam pęknięć w ścianach, które były naprawdę ogromnie” – opisuje gospodyni. Razem z krewnymi, którzy przybyli na ratunek, Millerowie zdołali wynieść z domu tylko niektóre rzeczy. Nie było możliwe wyciągnięcie wszystkiego, na przykład w domu pozostały ich obrączki.

Katastrofa wydarzyła się nieco ponad tydzień po tym, jak huragan Irma przeszedł przez Florydę. Devo Siriram, inżynier i konsultant ds. otworów krasowych w hrabstwie Orange, zauważył, że burze często powodują powstawanie krasowych kraterów, które są szczególnie powszechne w obszarach bogatych w wapień, jak w tych, gdzie żyli Millersi. „Burze przynoszą wodę, która wypłukuje piasek z wypełnionych otworów, co powoduje ich upadek” – wyjaśnia Siriram. „Woda jest bardzo ważną siłą napędową” – dodaje.

Millerowie planują pozostać ze swoją najstarszą córką, która mieszka w sąsiednim domu, dopóki nie zdecydują, co dalej.

Według amerykańskich badań geologicznych, aż 20 proc. powierzchni USA leży w obszarach skłonnych do tworzenia lejów krasowych. Największe prawdopodobieństwo ich powstawania jest na Florydzie, w Teksasie, Alabamie, Missouri, Kentucky, Tennessee i Pensylwania. Istnieją dwa rodzaje lejów. Niektóre powstają gwałtownie, w ciągu zaledwie kilku godzin, inne są powolne i mniej zauważalne.

22.09.2017 18:33