Indonezja wydała w czwartek podwyższony poziom alertu w związku z wulkanem Mount Agung na turystycznej wyspie Bali po nagłym wzroście wulkanicznych trzęsień ziemi – informuje AP. Krajowa Agencja Łagodzenia Katastrof alarm został podniesiony z poziomu „normalnego” do „podwyższonego ryzyka”.

Agencja geologiczna kraju zaleca mieszkańcom wsi, a także odwiedzających wysp turystów trzymanie się z dala od górskiego krateru, w promieniu co najmniej trzech kilometrów. Okoliczna dzielnica Karangasem, o powierzchni około 840 kilometrów kwadratowych, liczy 408 000 mieszkańców.

Agencja katastrof przypomniała, że wskutek marcowej erupcji wulkanu w 1963 r. zginęło około 1100 osób, w tym zagraniczni turyści, wyrzucając jednocześnie popioły na wysokość 10 km. Ostrzegają przed paniką, mówiąc o dalszym wzroście aktywności wulkanicznej i zmiana poziomu ostrzegania przed erupcją.

Indonezyjski archipelag znajduje się na Pacyficznym „Pierścieniu Ognia” – jest to obszar podatny na występowanie niszczących trzęsień ziemi i wybuchów wulkanu.

15.09.2017 02:42