Władze Tajwanu wydały ostrzeżenia, a linie lotnicze odwołały kilkadziesiąt lotów w związku ze zbliżającym się tajfunem Talim, który dotrze na wyspę, w tym do stolicy – Tajpej, zanim osiągnie Chiny jako supertajfun czwartej kategorii – donosi Reuters.

Centralne Biuro Meteorologiczne poinformowało, że Talim zyska na sile w miarę przemieszczania się w kierunku północnych miast Tajwanu, w tym New Taipei, przynosząc ulewny deszcz i silny wiatr. Jego największy wpływ spodziewany jest w środę i czwartek, kiedy najprawdopodobniej towarzyszył mu będzie wiatr o średniej prędkości 137 km/h, a podmuchy do 173 km/h.

Tajfun Talim zmienia swój kurs i nie jest do końca przewidywalny. „Meteorolodzy uważają, że burza osiągnie bezpośrednio Tajwan, ale być może przesunie się bardziej na północ i na wschód od naszego kraju” – powiedział premier William Kaucjani. „Ale w tym momencie nasze służby nie obniżyły poziomu alertu” – dodaje.

Nie ustalono jeszcze, czy w czwartek rząd Tajwanu zamknie rynki finansowe, firmy i szkoły. Oświadczenie w tej sprawie zostanie ogłoszone w środę wieczorem, jeśli zamknięcia uznano za konieczne.

China Airlines i EVA Airways, dwóch największych przewoźników Tajwanu, poinformowały, że anulują niektóre przychodzące i wychodzące międzynarodowe loty zaplanowane na późniejsze godziny wieczorne w środę. Formosa Petrochemical Corp, drugi co do wielkości dostawca naftowy w Tajwanie, oświadczył, że przygotowuje się do zamknięcia swojego portu dostaw, ale czeka na rządową dyrektywę.

Tajfuny regularnie nękają Tajwan w sezonie na burze tropikalne, ale potężny tajfun Markot, który zniszczył wyspę w 2009 roku i został uznany za najpotężniejszy w historii, zabił 700 osób, większość w czasie osuwisk.

Już w czwartek wieczorem Talim może uderzyć w północne wybrzeże prowincji Zhejiang w kontynentalną część Chin jako potężny tajfun z potężnymi podmuchami wiatru do 173 km/h, poinformowała w środę chińska administracja meteorologiczna. W środę i czwartek silne uderzenia wiatru jak również obfity deszcz spodziewane są w przybrzeżnych regionach Zhejiang i Fujian, jak również nad Morzem Wschodnim i Cieśniną Tajlandzką.

Talim mógłby wzmocnić się do supertajfunu z wiatrami o średniej prędkości 52 metrów na sekundę (187 km / h) w czwartek późnym popołudniem, tuż przed uderzeniem w Zhejiang. Burza ma gwałtownie skręcić w piątek na północny-wschód, nad Japonię.
Według chińskich mediów, aż pół miliona osób trzeba będzie ewakuować, jeśli burza stanie się potężniejsza.

Na początku tego tygodnia Maring przyniósł ulewne deszcze w stolicy Filipin Manili i pobliskich prowincjach, powodując poważne powodzie i osuwanie się ziemi.

13.09.2017 07:22