Łowca burz pokazał w swoim materiale filmowym prawdziwą potęgę huraganu Irma, gdy usiłował stawić czoła mocnym podmuchom w Florida Keys – donosi The Telegraph.

Meteorolog Juston Drake został sfilmowany w chwili, gdy próbował iść pod wiatr, walcząc z wiatrem, którego średnia prędkość osiągała 160 km/h w momencie uderzenia huraganu w Saddlebunch Keys tuż przy kontynentalnej części stanu Floryda. Nosząc maskę paintballową, która szybko została zerwana z jego twarzy, Drake z trudem utrzymywał równowagę w kilku miejscach, starając się odczytać prędkość wiatru.

Jak informuje The Telegraph.co.uk, ujęcia zostały dokonane w chwili, gdy huragan Irma uderza w Florydę, a oko potężnej burzy znajduje się nad Keys, które jest ciągiem wysepek na południowym wybrzeżu. W tym momencie Irma była huraganem przedostatniej czwartej kategorii, gdy władze i mieszkańcy Karaibów liczyły straty po wcześniejszym uderzeniu żywiołu.

Drake był filmowany przez swojego współpracownika, łowcę burz i meteorologa Simoan Brewera. Krótko po opublikowaniu materiału przez Drake’a, Brewer udostępnił również zdjęcie z przenośnego anemometru z odczytem prędkości wiatru wynoszącym 188 km/h. Taki wiatr jest w stanie porwać człowieka, a nawet go zabić. Na szczęście w tym przypadku tak się nie stało.

@Simon Brewer

Brewer i Drake są częścią grupy profesjonalistów „łowców burz”, którzy prowadzą szczegółowe badania i dokumentują ekstremalne zjawiska meteorologiczne. Poprzednio Brewer udokumentował cyklony tropikalne, w tym uderzenie huraganu Katrina i Ike oraz hybrydową superburzę, huragan Sandy, w karierze trwającej ponad 15 lat.

Film Brewer’a jest jednym z kilku prezentujących uderzenie Irmy we Florydę. Ponad 6,5 miliona odbiorców zostało pozbawionych prądu elektrycznego, a wiele miast, m.in. Miami, znalazło się pod wodą. Na szczęście dzięki przeprowadzonej ewakuacji na masową skalę, która uznana za jedną z największych w historii, udało się uniknąć wysokiej liczby ofiar. Agencja Associated Press podaje, że w wyniku przejścia burzy zginęły w USA 22 osoby.

13.09.2017 16:30