Dzisiaj wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, który znad Morza Północnego dotrze nad Danię, a w nocy nad południową Szwecję. Związany z nim front atmosferyczny przyniesie opady na zachodzie i częściowo na północy. Dodatkowo będzie silnie wiało, a temperatury pozostaną niskie.
Sytuacja baryczna
Nad Atlantykiem – od Grenlandii po Azory – znajduje się rozległy układ wyżowy, który poprzez Półwysep Iberyjski sięga po Basen Morza Śródziemnego. Tymczasem nad resztą kontynentu wpływ na pogodę ma rozległy głęboki niż, który znad Morza Północnego przesuwa się na północny-wschód, w kierunku południowej Skandynawii. Związany z nim ciepły front zaznaczy swój wpływ na zachodzie i Pomorzu. Nad resztą kraju pogodę jeszcze poprawiał będzie klin podwyższonego ciśnienia. Pozostajemy w chłodnych polarnomorskich masach powietrza, z tego powodu na termometrach dziś niewiele.
Wszędzie pokaże się słońce, deszcz na zachodzie i północy
W środę z samego rana na krańcach wschodnich jeszcze będzie sporo chmur i lokalnie słabe opady deszczu, ale im bliżej południa, tym więcej rozpogodzeń. Na pozostałym obszarze początek dnia przyniesie liczne rozpogodzenia i długie chwile ze słońcem, jednak na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska chmur zacznie stopniowo przybywać i po 10-11:00 przy zachodniej granicy może padać deszcz. Po południu front będzie wędrował w głąb kraju, obejmując do 14-15:00 większym zachmurzeniem również Kujawy, Żuławy, Wielkopolskę i Śląsk, a do 17:00-18:00 również Podlasie, Mazowsze, Góry Świętokrzyskie i Małopolskę. Jednocześnie na zachodzie po przejściu frontu będzie się przejaśniać, do końca dnia słonecznie również na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce. Deszcz spodziewany jest głównie na zachodzie i północy kraju.
Chłodno i wietrznie
Mimo licznych przejaśnień i rozpogodzeń to nie będzie zbyt ciepły dzień – słupki rtęci pokażą od około 14 stopni w rejonie środkowego Pomorza oraz 15-16 stopni w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, 18-19 stopni na krańcach zachodnich, Kujawach, nad Zatoką Gdańską, Warmii i Podlasiu do 20-21 stopni w Małopolsce, Podkarpaciu i Mazowszu. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w porywach do 50-60 km/h, na wybrzeżu miejscami do 70-75 km/h, a wysoko w górach powyżej 100 km/h, południowo-zachodni i południowy,
Warunki biometeorologiczne początkowo neutralne, a w centrum nawet korzystne. Jednak w związku z szybko zbliżającym się od zachodu frontem atmosferycznym i obniżającym się ciśnieniem zaczniemy odczuwać senność, rozdrażnienie, pojawią się również problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. W miarę stabilny biomet do końca dnia tylko na południowym wschodzie. W całym kraju dominować będzie odczucie zimna, jedynie na Podkarpaciu, na Mazowszu i Lubelszczyźnie przejściowo wystąpi odczucie chłodu.
Noc miejscami z deszczem
Z wieczora sporo chmur jeszcze na wschodzie, ale i tam dość szybko pojawią się przejaśnienia. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i lokalnie słaby deszcz. W miarę upływu nocy chmur będzie przybywać, ładnie tylko na północy, w Małopolsce i Górnym Śląsku, poza tym lokalnie deszcz. Temperatura minimalna od 10-12 stopni od Pomorza po Podlasie, 13-15 stopni w głębi kraju do 16 stopni na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni.

13.09.2017 06:30