Wyspy na wschodnim krańcu Morza Karaibskiego przygotowują się od niedzieli na uderzenie huraganu Irma – burzy trzeciej kategorii, która może stwarzać zagrożenie we wtorek.

Ostrzeżenia przed huraganem zostały wydane dla Antigua i Barbudy, Anguilli, Monserrat, St. Kitts i Nevis, St. Martin, Gwadelupa i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Amerykańskie Centrum Huraganów poinformowało, że burza może dotrzeć do tych regionów we wtorek późnym wieczorem. Dodają jednocześnie, że wyspy oddalone na północ, w tym amerykańskie Wyspy Dziewicze i Portoryko powinny monitorować postępy burzy.

Serwisy pogodowe Antiguy i Barbudy poinformowały, że Irma może przynosić obfite opady deszczu, gwałtowny przypływ i silny wiatr na wyspach wzdłuż północnej krawędzi wyspy Antyli. Prognozy długoterminowe wskazują, że Irma prawdopodobnie skręci na północny zachód w poniedziałek wieczorem i zahaczy o północne obszary tych wysp, co może stwarzać potencjalnie zagrożenie dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, ale było za wcześnie na dokonanie ostatecznych prognoz.

Prezydent Antigua, Gaston Browne, wezwał ludzi do podjęcia działań prewencyjnych w przypadku, gdy burza uderzy, w tym oczyszczanie ścieków i usuwanie przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez silny wiatr. Pracownicy zaczęli przycinać drzewa i krzewy, aby zmniejszyć ich szanse oddziaływania na linie energetyczne i telefoniczne. „Przejście huraganu nie jest sprawą, którą należy traktować lekkomyślnie, ale nie możemy się panikować” – powiedział Browne w oświadczeniu.

Amerykańskie Centrum Huraganów poinformowało, że Irmie towarzyszy wiatr o średniej prędkości 185 km/h) i oczekuje się dalszego wzmocnienia w ciągu najbliższych dwóch dni. Burza w nocy z niedzieli na poniedziałek znajdowała się 1,145 kilometrów na wschód od Wysp Leeward i przemieszczała się na zachód i południowy zachód z prędkością 22 km/h.

Wojewoda Puerto Rico, Ricard Rossello, powiedział, że agencje rządowe na amerykańskim terytorium są przygotowane do radzenia sobie z wszelkimi zagrożeniami spowodowanymi burzą.
„Opracowaliśmy protokoły dla bezpieczeństwa wszystkich” – powiedział podczas konferencji prasowej, wezwał wyspiarzy do podjęcia środków ostrożności.
W Republice Dominikany minister robót publicznych Gonzalo Castillo powiedział, że pracownicy oczyszczają drogi. Dodał, że prezydent Danilo Medina przeprowadzi spotkanie z agencjami w celu omówienia przygotowań do sztormu.

04.09.2017 08:25