Duża liczba martwych ryb wypłynęła na brzegi rzeki Keelung prawdopodobnie z powodu z przedłużającej się fali wysokich temperatur – poinformował rząd miasta Tajpej. Władze podkreślają, że zamierzają jak najszybciej usunąć martwe ryby z wody.

Biuro ds. ochrony Środowiska w Tajpej poinformowało, że ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie w pobliżu martwych ryb wynosiła 3,5 miligrama na litr, co okazało się o około 4-5 razy niższe od normy. Temperatura wody sięgnęła 30,3 stopnia C i była wyższa w stosunku do średniej wieloletniej wynoszącej 28,1 stopnia C. Władze poinformowały, że pH rzeki pozostawała w normie, mimo masowej śmierci ryb populacja tilapii w rzece ma się dobrze.

„Podejrzewamy, że przyczyną masowej śmierci ryb nie jest skażenie, a ekstremalnie wysokie temperatury, jakie odnotowano w ostatnich dniach” – poinformowało biuro w oświadczeniu.

Władze podały, że poprzez ustawienia sieci oraz pływających bloków w pobliżu mostów Bailing i Zhongshan zapobiegnięto zmywaniu ryb pod pod wodę i współpracują Agencją ds. Zasobów Wodnych w celu usunięcia martwych stworzeń. Biuro dodało, że nie jest w stanie oszacować rozmiaru śnięcia, ale liczba ta z pewnością przekracza milion.

Biuro ochrony środowiska poinformowało, że podobne zdarzenia miały miejsce na innych rzekach, co tylko wzmacnia przekonanie, że fala upałów jest odpowiedzialna za wysoką liczbę zgonów.

04.09.2017 21:32