Pamiętacie prognozy NOAA i NASA z wiosny, które przewidywały nastanie umiarkowanego El Nino tej jesieni? Cóż, spójrzcie na powyższą mapę oceanu, a przekonacie się, jak znów kompletnie nie sprawdziły się prognozy Amerykanów.
Zamiast El Nino La Nina
Jak widać na zdjęciu, we wschodnim obszarze Pacyfiku występuje duży, intensywny błękitny pasek, wskazujący na średnią temperaturę co najmniej 2°C poniżej normy. To jest obszar, który jest uważany za decydujący, czy nastąpi El Niño czy La Niña.
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni na Pacyfiku rozwinie się anomalia La Nina. Wstępnie prognozy przewidują niewielką intensywność tego zjawiska, podobnie jak miało to miejsce przed rokiem. La Nina obniży w ostatnich dwóch miesiącach globalną temperaturę i już możemy być pewni, że ten rok będzie chłodniejszy od zeszłorocznego.
Jak wpłynie na pogodę tej zimy w Europie?
Podobnie jak El Nino, La Nina ma duży wpływ na pogodę w Europie, zwłaszcza wskaźnik Oscylacji Północnoatlantyckiej. W przypadku umiarkowanej i silnej anomalii La Nina w okresie zimowym następuje znaczny wzrost NAO, co z kolei faworyzuje ciepłą i wilgotną zimę. Jednak słaba La Nina zwykle ma ograniczony wpływ na pogodę na obszarze Starego Kontynentu – w latach poprzednich w trakcie słabej anomalii La Nina mieliśmy zarówno bardzo ciepłe, jak i mroźne zimy. W zeszłym roku nieco chłodniejsze temperatury wód w równikowej części Pacyfiku przyniosły solidne ataki zimna w Eurazji, wstępne prognozy długoterminowe wskazują, że dość podobna zima czeka nas w tym roku.
Czym jest La Nina?
La Nina, która bardzo często rozwija się w sposób nieprzewidywalny co dwa do siedmiu lat, charakteryzuje się niezwykle zimnymi wodami w równikowej części Pacyfiku. Przewidywania CPC opierają się na analizie niszczącego okresu pogodowego, które opisuje El Nino. Choć La Nina jest zazwyczaj łagodniejsza od El Nino, może powodować poważne powodzie i susze w najróżniejszych częściach świata, tym samym wpływając na ceny różnych produktów na rynkach światowych.

24.08.2017 14:26