Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,0 stopni w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek wieczorem włoską wakacyjną wyspę Ischia, na wybrzeżu Neapolu, zabijając co najmniej dwie osoby, a 38 zostało rannych, gdy budynki zawaliły się – donosi Reuters. Mieszkańcy i turyści na wyspie wybiegli na ulicę z domów i hoteli.

Zdjęcia telewizyjne pokazały, że około trzydzieści budynków w mieście Casamicciola, a także kościół zawaliło się w wyniku trzęsienia ziemi, które uderzyło o 20:57 czasu polskiego.

Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) wyznaczył wielkość trzęsienia na 4.0 stopnie w skali Richtera, ale zarówno Amerykański Serwis Geologiczny (USGS), jak i Europejska Agencja Trzęsień Ziemi, EMSC, oszacowały wielkość na 4,3. Urzędnik Departamentu Ochrony Ludności Giovanni Vittozzi stwierdził, że kobieta zginęła, gdy została uderzona przez mur kościoła. Urzędnicy potwierdzili tożsamość drugiej ofiary. Helikoptery i łodzie z ratownikami przebywają na wyspę, by wesprzeć lokalne władze w akcji.

Roberto Allocca, lekarz z miejscowego szpitala, powiedział telewizji Sky TG24, że około 38 osób zostało hospitalizowanych z powodu niewielkich obrażeń. Większość szpitala została ewakuowana, a poszkodowani byli opatrzeni na zewnątrz. Raporty telewizyjne wskazują, że budynki, które zawaliły się, były prawdopodobnie zamieszkane, a z około 10 osobami wciąż nie ma żadnego kontaktu.

Trzęsienie uderzyło kilka dni przed pierwszą rocznicą katastrofalnego trzęsienia ziemi, które zabiło prawie 300 osób w środkowych Włoszech, większość z nich w mieście Amatrice.

22.08.2017 07:41