Wszystko wskazuje na to, że duże upały w tym sezonie już nam nie grożą, ale to nie znaczy, że letnie ubrania musimy chować głęboko do szaf. Przed nami jeszcze wiele bardzo ciepłych gorących dni, ale im wyższe temperatury, tym większe prawdopodobieństwo burz.
Najpierw chłodno, potem ocieplenie
Wtorek i środa (22-23 sierpnia) to będą jeszcze dni niezbyt ciepłe oraz z licznymi przelotnymi opadami deszczu i burzami na Pomorzu, Kujawach, północy i w centrum Wielkopolski, Mazowszu, Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i częściowo w Małopolsce. Najrzadziej będzie padać na Śląsku, w centrum, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, przez co spodziewamy się tam jednocześnie najwyższych temperatur do 20-22 stopni. W regionach z opadami i burzami raczej poniżej 20 stopni. Noce zimne, z temperaturami około 10 stopni, a miejscami jeszcze zimniej. Dopiero od czwartku zacznie od południowego-zachodu płynąc cieplejsze powietrze i głównie na Śląsku, w Małopolsce czy Podkarpaciu możemy liczyć na wzrost temperatury powyżej 25-28 stopni. Im dalej na północ, tym niższe wartości na termometrach – nad morzem czy na Mazurach będą takie miejsca, gdzie do końca tygodnia nie będzie więcej niż 20-23 stopnie, czyli w dalszym ciągu raczej chłodno.
Największe zagrożenie ze strony burz istnieje na południu, gdzie będzie najcieplej. Zjawiska znów lokalnie mogą mieć gwałtowniejszy przebieg.
Ochłodzenie, ale i więcej słońca
Od niedzieli, poniedziałku liczmy na spadek temperatury po uprzednich silniejszych opadach i burzach. Słupki rtęci obniżą się do około 20 stopni. Jednak ochłodzenie będzie prawdopodobnie krótkotrwałe i jeszcze z końcem miesiąca wrócą cieplejsze masy powietrza i zwłaszcza w regionach zachodnich będzie ponad 25 stopni. Dobra informacja jest taka, że nie zabraknie słońca, więc koniec wakacji zapowiada się udany.
Wrzesień z rozchwianą pogodą
Pierwsze dni września przyniosą pogodę dość zmienną – będą dni z wyższymi temperaturami sięgającymi nawet 27-30 stopni, ale też i chłodniejsze, kiedy w ciągu dnia nie będziemy mogli liczyć na więcej niż 20 stopni. Dużym i częstym zmianom pogody będą towarzyszyć opady i jeszcze okresami burze; oczywiście nie oznacza to, że w ogóle nie będzie słońca. Innymi słowy, pogoda w pierwszej dekadzie września będzie dość podobna do tej, jaka czeka nas w III dekadzie sierpnia – po prostu zmienna i dynamiczna.

21.08.2017 18:33