Od wielu dni model MeteoBase ostrzegał, że sobota nie będzie spokojnym dniem na wschodzie, a zwłaszcza północnym wschodzie naszego kraju i jak zwykle wszystko sprawdziło mu się w stu procentach. Bardzo niebezpieczna komórka burzowa utworzyła się nad Podlasiem i zbliża od południowego-zachodu do Białegostoku. Towarzyszy jej ulewny deszcz, grad, silny wiatr, a nawet nie wykluczamy tornad.

Stan na godz. 16:30
Aktualnie najbardziej niebezpiecznie jest w woj. podlaskim, zwłaszcza na południu tego województwa. Znajduje się tam potężna komórka burzowa o charakterze liniowym. Według radarów burzę wyróżnia maksymalna odbiciowość na radarach, co świadczy o występowaniu bardzo silnego nawalnego deszczu i gradu. Ze względu na liniową formację burzy towarzyszyć może jej bardzo silny wiatr o prędkości nawet 100 km/h, a być może trąby powietrzne. Nawałnica przemieszcza się w stronę Białegostoku.
Groźnie jest również na zachodzie Lubelszczyzny, Podkarpaciu i Małopolsce, ale tam na razie burze nie mają gwałtownego przebiegu, głównie z intensywnym deszczem.

Stan na godz. 18:30
Potężne burze opuściły już Podlasie, ale w dalszym ciągu nie jest spokojnie. W tej chwili największe skupisko burzowe występuje na Podkarpaciu – tym burzom towarzyszy przede wszystkim ulewny deszcz.

19.08.2017 16:32