Skutki nawałnicy nad Czaplinkiem @Andrzej Podolak

Zgodnie z naszymi ostrzeżeniami, wczoraj przez Polskę zachodnią przeszła kolejna fala burz, podczas której wiatr osiągał ponad 100 km/h. Najwięcej pracy przy usuwaniu skutków nawałnic mieli w nocy strażacy z okolic Czaplińska i Drawska, gdzie wiatr powalił drzewa m.in. na terenie campingu w okolicach Jeziora Drawsko.
Trąba powietrzna
„To było jak koniec świata” – oświadcza Andrzej Podolak, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Drawsku Pomorskim. „Wiatr był tak silny, że z łatwością łamał drzewa, ponad stuletnie sosny powalił nawet z korzeniami, zniszczone są również domki letniskowe. Mieszkańcy i turyści mówili, że nad Jeziorem Drawskim wczoraj wieczorem przechodziła trąba powietrzna” – dodał.
O ile jeszcze o poranku strażacy na terenie woj. zachodniopomorskiego interweniowali 100 razy, do południa liczba ta zwiększyła się trzykrotnie. „Musimy udrażniać drogi z drzew i gałęzi. Będziemy pracować co najmniej do wieczora” – mówi Podolak.
Przerażeni campingowicze
„Gdy zaczęło mocno wiać, od razu przypomniała mi się sytuacja z tego, co zdarzyło się w Suszu. Wszyscy na wszelki wypadek zaczęli opuszczać namioty i przyczepy campingowe i udaliśmy się do murowanego budynku, gdzie mogliśmy znaleźć schronie. To było coś strasznego” – powiedziała pani Ilona z Poznania, która wypoczywała nad Jeziorem Drawskim. „Było to słuszne posunięcie” – komentuje Podolak, który podkreśla, że w kilku ośrodkach wypoczynkowych na terenie Czaplinka i okolic doszło do powalenia drzew i konarów na przyczepy kempingowe, na samochody osobowe, domki letniskowe.
Tymczasem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że trzy tysiące odbiorców w woj. zachodniopomorskim nie ma prądu w rezultacie wczorajszych gwałtownych burz, ok. 10 tys. w całym kraju. Prace naprawcze wciąż trwają.
Dzisiaj zagrożenie na wschodzie
W Małopolsce, na Mazowszu i północy Lubelszczyzny zaczęły rozwijać się pierwsze komórki burzowe, którym towarzyszą ulewne opady deszczu, silny wiatr do 80 km/h i lokalnie grad. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin najbardziej niebezpiecznie będzie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza oraz w woj. podlaskim, meteorolodzy ostrzegają przed trąbami powietrznymi i wiatrem powyżej 100 km/h.

19.08.2017 14:23