Urzędnicy ds. pomocy humanitarnej poinformowali, że co najmniej 16 milionów osób w krajach południowej Azji cierpi z powodu tegorocznego monsunu – donosi BBC. Władze uważają, że powodzie w Nepalu, Bangladeszu i Indiach zabiły już pięćset osób, a sytuacja może jeszcze ulec pogorszeniu.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) mówi, że jest to jedna z najgorszych regionalnych kryzysów humanitarnych w ciągu ostatnich kilku lat. Rosną obawy dotyczące niedoborów żywności i chorób.

Martin Faller, wiceprezes IFRC, oświadczył, że ponad jedna trzecia Bangladeszu i Nepalu znajduje się pod wodą, a 11 milionów osób walczy z powodziami w czterech stanach na północy Indii. Dziesiątki tysięcy zostało bez dachu nad głową i uciekło do schronów.

„To szybko staje się jednym z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych w tym regionie od wielu lat, a potrzebne są pilne działania w celu zaspokojenia rosnących potrzeb milionów osób dotkniętych tymi niszczycielskimi powodziami” – powiedział w oświadczeniu Faller. „Miliony ludzi w Nepalu, Bangladeszu i Indiach boryka się z poważnymi niedoborami żywności i chorobami spowodowanymi zanieczyszczonymi wodami powodziowymi” – dodaje.

W Bangladeszu, gdzie powodzie osiągnęły już rekordowe rozmiary, oczekuje się dalszego pogorszenia sytuacji, gdy wezbrane rzeki znad Indii dotrą do kraju w ciągu najbliższych dni. Tymczasem Mark Pierce, prezes organizacji Save the Children w Bangladeszu podkreślił, że „sytuacja jest bardzo trudna”. Zalania są tak duże, że woda utrudnia dostęp do niektórych odległych miejscowości.

Towarzystwo Czerwonego Krzyża w Nepalu poinformowało o dużych niedoborach żywności, gdyż powodzie dotknęły główne obszary rolnicze i grunty na południu. „Obawiamy się, że to zniszczenie doprowadzi do poważnych niedoborów żywności” – powiedział sekretarz generalny Dev Ratna Dhakhwa.

W nadchodzących dniach prognozy pogody w całym regionie przewidują dalsze obfite deszcze, które mogą pogorszyć powódź i utrudnić dotarcie do osób wymagających pomocy. Murali Kunduru z Save the Children w Indiach powiedział Reutersowi, że deszcze monsunowe w kraju występują co roku, ale „w tym sezonie są szczególnie intensywne i tragiczne w skutkach”.

19.08.2017 16:22