Fot. NASA

W 1912 roku fizyk Theodore von Kármán po raz pierwszy opisał proces, dzięki któremu powstają długie, wirujące wzory chmur na niebie, nazywane „Wirami Karamana”.

Wiry von Kármána występują, gdy wiatry przekierowują się wokół obszaru o wysokim profilu, jakim często jest wyspa unosząca się nad oceanem. Zmienny kierunek obrotu w powietrzu tworzy wiry.

Satelity regularnie identyfikują ten wiatr i charakterystyczne chmury w różnych miejscach na świecie. W dniu 24 maja 2017 Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) na satelicie Suomi NPP przechwycił naturalne kolorowe zdjęcie takich wirów w pobliżu Wyspy Gwadelupę. Wyspa wulkaniczna wyrasta z Pacyfiku u wybrzeży Baja California w Meksyku.

Według Carlosa Torresa z Autonomicznego Uniwersytetu w Baja California, wzorce wirów zależą od intensywności wiatru. Wiry są napędzane przez panujące wiatry, które mogą zmieniać się sezonowo i powodować różnice w kierunku i strukturze wirów.

Drugie zdjęcie przedstawia to samo zjawisko występujące w basenie oceanu w rejonie Tristana Cunha – odległej wyspy wulkanicznej na południowym Atlantyku. Obraz ten został uchwycony 25 czerwca 2017 r. przez Operational Land Imager (OLI) na satelicie Landsat 8. Zdjęcie wykonano fałszywym kolorem (pasma OLI 6-5-3), aby w ten sposób lepiej odróżnić obszary lądu, wody i chmur.

Fot. NASA

16.08.2017 14:32