Za nami poniedziałek, który zgodnie z prognozami był całkiem pogodny, choć niezbyt ciepły, zwłaszcza na północy, gdzie było miejscami ledwie 18-19 stopni. Na szczęście dziś, mimo zimnego poranku, jest szansa na wyższe wartości na termometrach, nie zabraknie również słońca.
Sytuacja baryczna
We wtorek pozostaniemy, podobnie jak większość kontynentu, pod wpływem wyżu, którego centrum przesunie się nad Kraje Nadbałtyckie. Zapewni słoneczną i miejscami gorącą pogodę m.in. w Rosji, Skandynawii, Europie Środkowej oraz w rejonie Basenu Morza Śródziemnego. Nieco gorzej będzie na zachodzie kontynentu, gdzie swój wpływ zaznaczają niże atlantyckie. Jutro w zachodniej połowie Polski da o sobie znać chłodny front atmosferyczny, który przyniesie burze, ale nie tak gwałtowne jak miało to miejsce ostatnio. Zanim to jednak nastąpi, to dziś będzie ładnie, a z południowego-wschodu napłynie nieco cieplejsze i suche powietrze polarne.
Wszędzie bez deszczu
Od samego rana pogoda w Polsce dopisuje i zachęca do wypadów poza miasto, np. nad wodę. Trochę chmur mamy gdzieniegdzie na Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, ale nie pada. W ciągu dnia rozwinie się co prawda trochę chmur kłębiastych, ale generalnie tylko na moment mogą przykrywać błękit nieba. Nieco więcej będzie ich na północnym wschodzie i w centrum, a stosunkowo najmniej na zachodzie i południu, w tym także nad morzem. Aura na wybrzeżu będzie dziś doskonała do opalania.
Coraz cieplej
Choć poranek mieliśmy zimny suche powietrze szybko się ogrzewa i po południu zrobi się całkiem przyjemnie. Spodziewamy się od 21-23 stopni na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na północy woj. lubuskiego, 24-26 stopni od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, Kujawy, centrum, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie do 27-28 stopni na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie. Wiatr jednak okresami będzie umiarkowany, z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich.
Wysokie stabilne ciśnienie, spora dawka słońca i przyjemne temperatury sprawią, że warunki biometeorologiczne we wtorek w całym kraju będą korzystne dla naszego samopoczucia. Na północy i wschodzie dominować będzie odczucie komfortu termicznego i ciepła, w głębi kraju ciepło i bardzo ciepło, a na południowym zachodzie przejściowo gorąco i sucho.
Noc pogodna, ale chłodna, opady nad ranem na krańcach zachodnich
Przez większą część nocy powinno być pogodnie i bez opadów. Dopiero po północy na krańcach zachodnich chmur zacznie przybywać i od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską po zachodnią część Dolnego Śląska nad ranem mogą pojawić się przelotne opady i słabe burze. Tam, gdzie najpogodniej, czyli na wschodzie i w Małopolsce, noc zimna – ledwie 9-12 stopni, a lokalnie w rejonach podgórskich tylko 7-8 stopni. Z kolei na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku trochę cieplej – 15-18 stopni. Wiatr południowo-wschodni i południowy, słaby i umiarkowany, ok. 5-6 nad ranem przy zachodniej granicy zacznie skręcać na zachodni.

15.08.2017 06:26